Substancją, która skutecznie niweluje zmarszczki mimiczne i nadaje twarzy zdrowy, wypoczęty i młody wygląd, jest toksyna botulinowa. Czy botoks jest bezpieczny? Kto powinien podawać go iniekcyjnie i w jakich dawkach, by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty?

Co to jest botoks? Definicja i wymienne nazwy

Botoks funkcjonuje także pod innymi nazwami, takimi jak botox, jad kiełbasiany, toksyna botulinowa, botulinotoksyna, botulina lub jako skrót BTX. Jest to rodzaj silnej toksyny białkowej, którą wytwarzają różne bakterie beztlenowe. Działanie tej substancji zależy od dawki, jaka zostanie podana. W sterylnych warunkach gabinetów kosmetycznych, takich jak nasz, botoks podaje się w niewielkiej ilości, przede wszystkim by zniwelować zmarszczki mimiczne. 

Botoks do walki ze zmarszczkami mimicznymi

Botoks jest substancją, która od lata jest stosowana z powodzeniem w medycynie estetycznej. Głównym wskazaniem do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są widoczne zmarszczki mimiczne. Sam zabieg, który powinien przeprowadzać lekarz – w naszym instytucie wykonywany jest przez wykwalifikowanych specjalistów wykonuje zabiegi wygładzania zmarszczek – polega na aplikacji botoksu za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą w ściśle określone, problematyczne miejsce. Zabieg nie jest bolesny. Czas trwania i cena uzależnione są od dawki substancji, jakie zostanie podana i waha się od 300 do 600 zł za 1 okolicę. Pojedyncze okolice to np.: lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), ale również gummy smile (redukcja odsłoniętych dziąseł podczas uśmiechu) czy bruksizm (nadmierne zaciśnięcie szczęki podczas snu czy stresu, które skutkuje ścieraniem się zębów).

W jakim wieku można zacząć stosować botoks? 

Tak naprawdę botox zaleca się osobom o bogatej mimice już po 25. roku życia, jeśli zbyt długo czekamy, a zmarszczki się utrwalają i powstają głębokie bruzdy botoks nie będzie w stanie im zaradzić. Jest zabiegiem, który z powodzeniem zapobiega ich powstawaniu i pogłębianiu, działa profilaktycznie, więc nie należy go traktować nie jak ostateczność i czekać do 40-stki, a raczej jak podstawę profilaktyki zapobiegania zmarszczek i rozpoczęcie stosowania w momencie, gdy zmarszczki się pojawiają. 

Inne zastosowania botoksu

Botoks stosuje się także do leczenia innych dolegliwości, które wynikają z nieprawidłowego lub nadmiernego napięcia mięśniowego. Lista chorób i przypadłości, na które stosuje się toksynę botulinową w niewielkich, kontrolowanych dawkach, jest bardzo długa. Najczęściej wymienia się nadmierną potliwość dłoni i stóp i ciężkie migreny. Botoks stosowany jest także u osób, które cierpią na kurcz twarzy i powiek, zeza, stopę końsko-szpotawą, schorzenia związane z tikami nerwowymi, achalazję przełyku, a także u dzieci z porażeniem mózgowym, cierpiącym na nadmierną spastyczność.

Czy botoks jest bezpieczny?

Toksyna botulinowa dzieli się na kilka rodzajów, oznaczonych kolejnymi literami alfabetu. Mamy więc botoks A, B, C, D, E, F, G i H. W medycynie estetycznej i leczeniu różnych przypadłości u człowieka sięga się po typ A, B i E.  Jad kiełbasiany jest silną toksyną, jednak substancja ta produkowana na rynek usług medycyny estetycznej jest dokładnie wyizolowana, oczyszczana i pakowana w ściśle określonych, niewielkich dawkach. Dzięki temu iniekcja jest prosta, intuicyjna i w pełni bezpieczna dla pacjenta, a lekarz ma znacznie ułatwione zadanie, bo nie musi sam odmierzać odpowiedniej dawki botoksu. Za tym, że botoks jest bezpieczny i warto umówić się na taki zabieg, przemawiają jeszcze inne argumenty. Przede wszystkim toksyna botulinowa jest stosowana od lat, gruntownie przebadana, a jej efekty przewidywalne. Dawki botoksu, podawane podczas iniekcji przez lekarza, są tak niewielkie, że nie ma mowy o żadnym, nawet najmniejszym niebezpieczeństwie. Wiele osób rezygnuje z botoksu, powołując się na fakt, że skóra nie powróci do stanu sprzed zabiegu i zastrzyki będzie trzeba stale powtarzać. Nie jest prawdą, że skóra nie wróci do kondycji sprzed iniekcji – po około 6 miesiącach od zaaplikowania botoksu, miejsce to powróci do poprzedniego stanu i będzie się starzeć zgodnie z procesami biologicznymi.

Botox dla osób z Krakowa i okolic

W naszym Instytucie Piękna Bielenda jednym z zabiegów odmładzających na zmarszczki, jest botox – Kraków to siedziba naszej kliniki, do której zapraszamy wszystkie osoby ze stolicy Małopolski i najbliższych jej okolic. Po iniekcji można powrócić do normalnej, codziennej aktywności, a do samego zabiegu nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Każdego, kto boryka się z widocznymi i postarzającymi zmarszczkami mimicznymi, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.