Coraz szybsze tempo życia, stres, nieregularny cykl snu, złe nawyki żywieniowe, problemy hormonalne, predyspozycje zapisane w genach – to wszystko może być powodem pojawienia się trudnych do wyleczenia zmian skórnych. Z jakimi chorobami dermatologicznymi należy udać się do specjalisty? Których sygnałów nie bagatelizować?

Problemy skórne – szczególnie te w widocznych, odkrytych miejscach, takich jak twarz, szyja, dekolt czy dłonie – sprawiają, że wiele osób traci pewność siebie, popada w kompleksy i izoluje się. Zmiany, takie jak łuszczyca czy AZS, są nie tylko nieestetyczne, ale bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Świąd i wykwity skórne nie dają spokoju w ciągu dnia i nocy, co pogarsza komfort snu oraz psuje relacje międzyludzkie. Wśród wielu osób nadal panuje błędne przekonanie, że choroby skóry, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie, są zaraźliwe. Tymczasem badania i eksperckie opinie lekarzy są jednogłośne, że nie można się nimi zarazić. Warto edukować w tym temacie społeczeństwo, by przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu chorych. Wszystkie te choroby się leczy, dlatego nie warto czekać, a umówić się na konsultację do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie skóry, a tym samym poprawi nasze ogólne samopoczucie – badania pokazują, że kiedy problem dermatologiczny znika, pacjenci czują się bardziej zadowoleni z życia i lepiej im się wiedzie!

Problemy skórne, z którymi warto udać się do lekarza

Popularne i powszechne problemy skórne, z którymi pacjenci zjawiają się w gabinecie dermatologa, to trądzik (zarówno młodzieńczy, jak i występujący u osób dorosłych), choroby zakaźne (np. grzybica) i atopowe zapalenie skóry. Często także na wizytę zgłaszają się osoby, u których znacząco pogorszył się stan włosów i paznokci, łysiejące lub też po oparzeniach lub odmrożeniach. Każda z tych przypadłości może mieć różne źródło i inne są sposoby jej leczenia. Przykładowo grzybicę wywołują grzyby chorobotwórcze tzw. dermatofity lub drożdżaki. Z kolei AZS to wyprysk alergiczny lub alergiczne zapalenie skóry, określane także mianem przewlekłej dermatozy, genetycznie zakodowane w naszym genomie.

Specjalista powinien określić, z jakimi dokładnie problemami skórnymi boryka się zgłaszający się po pomoc pacjent, a następnie zaproponować kompleksowy model leczenia. Dermatolog pomoże nam m.in. w przypadku wyprysków, opryszczki, przebarwień skóry, bielactwie, nadmiernej potliwości, chorobom przenoszonym drogą płciową, znamionach, brodawkach i wszelkich ciężkich do określenia zmianach skórnych oraz nowotworach skóry. 

W przypadku niektórych schorzeń, np. łuszczycy, obecnie nie ma metody leczenia, która całkowicie wyeliminuje tę chorobę, ale można ją wyciszyć, co przyniesie pacjentowi ulgę i poprawi stan jego skóry. Na atopowe zapalenie skóry również nie ma lekarstwa, które całkowicie wyleczy z niego pacjenta, aczkolwiek medycyna proponuje takie rozwiązania, które całkowicie wyciszają tę chorobę u dorosłej osoby.

Zmiany na twarzy – czy mogą świadczyć o chorobie?

Gdy zmiany na twarzy powiększają się, pojawia się wokół nich obwódka zapalna, ich brzegi stają się postrzępione – to sygnały, że należy zapisać się na konsultację dermatologiczną. Wszelkie pieprzyki, znamiona i zmiany barwnikowe na twarzy oraz w innych miejscach na naszym ciele warto obserwować. Gdy tylko zmieni się ich kolor, faktura, kształt, wskazaniem jest wizyta u specjalisty. Niektóre zmiany na twarzy – mimo, że są niegroźne – można usunąć z uwagi na estetykę lub funkcjonalność. Jeśli znajduje się ona w miejscu, takim jak szyja, gdzie ociera się o kołnierzyk koszuli czy na głowie i istnieje ryzyko naruszenia struktury tej zmiany grzebieniem lub szczotką, wówczas także również warto zapisać się do dermatologa. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany w obrębie znamion barwnikowych powinny być podawane kontroli pod dermatoskopem w celu wykluczenia czerniaka i innych nowotworów skóry jak np. rak kolczystokomówkowy. Jeśli badana zmiana zostanie szybko zdiagnozowana tym większe są szanse całkowitego wyleczenia. W naszym gabinecie zmiany nie tylko są badane, ale jeśli to konieczne, to wycinane i wysyłane do badania histopatologicznego. 

Umów się na konsultację z dermatologiem

Każdego, kto boryka się z problemami skórnymi, niepokojącymi znamionami, alergią czy trądzikiem, zapraszamy na wizytę w Instytucie Piękna Bielenda. Nasz dermatolog w Krakowie fachowo oceni stan skóry, włosów lub paznokci, by zaproponować skuteczny model leczenia. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to skieruje pacjenta na dodatkowe badania (np. morfologię krwi, testy alergiczne czy badania poziomu hormonów), które pomogą ustalić przyczynę i charakter problemów skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikuj komentarz