Dwutlenek węgla nazywany jest cudownym gazem, a zabieg z jego wykorzystaniem, czyli karboksyterapia, uznawany za ogromny krok na przód w medycynie estetycznej. Podczas karboksyterapii pod skórę wtłaczany jest dwutlenek węgla, w celu poprawy jej kondycji. To skuteczna metoda walki z różnymi problemami estetycznymi m.in. zmarszczkami, cellulitem, rozstępami. Jak działa karboksyterapia? Jakie problemy rozwiązuje? Jak długo utrzymują się efekty? Wszystkie te kwestie omówimy w artykule.
Jak podawany jest dwutlenek węgla?
Terapia medycznym dwutlenkiem węgla polega na podaniu pod skórę dwutlenku węgla. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia. Dwutlenek węgla wstrzykiwany jest igłą, znajdującą się w specjalnym aparacie, odpowiadającym za temperaturę, a także ilość i siłę przepływu CO2. Po ukuciu odczuwalne i widoczne będzie rozpychanie się dwutlenku pod skórą. Dla uzyskania pełnych efektów konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, zazwyczaj obejmującej od 5 do 15 powtórzeń.
Karboksyterapia na twarz? Zabieg może być wykonywany zarówno na twarzy, jak i na innych, wybranych partiach ciała.
Czy karboksyterapia jest bezpieczna?
Karboksyterapia to zabieg bezpieczny oraz mało inwazyjny. Czas trwania zależy od wielkości obszaru zabiegowego oraz ilości podawanego dwutlenku. Nie jest wymagana rekonwalescencja, a pacjent może niemal od razu powrócić do swoich codziennych aktywności. Zabieg nie jest bolesny, jednak pewne niedogodności mogą być odczuwane w momencie wstrzykiwania CO2 oraz przemieszczania się go pod skórą. Po wykonaniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona oraz lekko opuchnięta, co wynika właśnie z przemieszczania się związku. Mogą pojawić się też pewne działania niepożądane np. krwiak, infekcja, stan zapalny. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się skutków ubocznych należy przez dwa dni ograniczyć aktywność fizyczną, zrezygnować z korzystania z sauny oraz basenu, a także stosowania kremów w obszarze poddanym zabiegowi.
Podczas karboksyterapii nie powstają trwałe uszkodzenia skóry. Ważną zaletą jest brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Skóra nie staje się uwrażliwiona na promienie UV.
Karboksyterapia – jak długo utrzymuje się efekt?
Efekty karboksyterapii nie pojawią się od razu. Trzeba będzie poczekać kilka miesięcy na osiągnięcie pełnych rezultatów. Nie da się jednoznacznie wskazać, jak długo można będzie cieszyć się uzyskanymi efektami, ponieważ wpływ ma zarówno tryb życia, jak i metody pielęgnacji skóry.
Dwutlenek węgla w walce z niedoskonałościami
Zabieg karboksyterapii to skuteczna metoda walki z różnymi problemami estetycznymi m.in.:
- cieniami oraz obrzękami pod oczami, opadaniem powiek,
- zmarszczkami oraz utratą jędrności skóry,
- rozszerzonymi naczynkami,
- cellulitem, rozstępami i bliznami,
- wypadaniem włosów.
W pewnych przypadkach wykonanie zabiegu karboksyterapii może być wskazane ze względów medycznych np. przy trudno gojących się ranach, zaburzeniach krążenia, skurczach kończyn.