Problem odstających uszu jest przyczyną kompleksów i braku pewności siebie. W dzieciństwie mogą ściągać niepożądaną uwagę oraz przezwiska. Problem ten można usunąć dzięki prostemu zabiegowi chirurgicznemu, jakim jest korekcja odstających uszu.
W Instytucie Piękna Bielenda w Krakowie wykonujemy operację plastyczną uszu małoinwazyjną techniką, która nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji i pozwala uzyskać zadowalający efekt estetyczny. Blizna pozabiegowa jest mała oraz nie ma ryzyka, że ucho „odskoczy”.
Odstające uszy
Odstające uszy to wrodzona wada anatomiczna małżowin usznych. Szacuje się, że dotyczy nawet 5% populacji. Charakteryzuje się zwiększoną odległością uszu od głowy, co jest uznawane za defekt kosmetyczny. Odstające uszy w żaden sposób nie wpływają na zmysł słuchu.
Odstające uszy powstają pod wpływem czynników genetycznych lub wynikają z nieprawidłowego rozwoju chrząstki małżowiny usznej. Zdarza się, że są efektem urazu – szczególnie, gdy chrząstka małżowiny usznej ulegnie złamaniu.
Korekcja odstających uszu – na czym polega zabieg?
Korekta odstających uszu, znana również jako otoplastyka, to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu, położenia lub rozmiaru uszu. Procedura jest często wykonywana u osób, które odczuwają dyskomfort lub są niezadowolone z wyglądu swoich uszu. W zależności od potrzeb pacjenta korekta może obejmować tylko jedno lub oboje uszu.
Zabieg korekcji odstających uszu w Instytucie Piękna Bielenda wykonuje otoplastyk, otolaryngolog dr Agata Karlikowska. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, co ma szereg korzyści dla pacjenta. Operacja nie wymaga hospitalizacji, jest pozbawiona ryzyka powikłań charakterystycznych dla narkozy i nie wymaga długotrwałych przygotowań.
Zabieg korekty uszu polega na ukształtowaniu skóry za uchem lub chrząstki ucha, tak, aby była odciągnięta i mniej widoczna. Dr Agat Karlikowska wykorzystuje najnowocześniejszą technikę polegającą na korekcji załamania górnej chrząstki ucha, dzięki czemu nie ma powikłania w postaci odskakiwania uszu po zabiegu. Procedura trwa zwykle od 2- 3,5 godziny.
U kogo można wykonać korekcyjną operację uszu?
Odstające uszy są problemem natury estetycznej. Nie jest to wada, która wymaga pilnego leczenia. Ma ona jednak znaczący wpływ na wygląd. Ponieważ jest widoczna i nie zawsze da się zakamuflować ją za pomocą fryzury, może powodować złe samopoczucie, wstyd, kompleksy i obniżać samoocenę. W takich przypadkach operacja plastyczna uszu jest zalecana.
W większości przypadków korekta odstających uszu wykonywana jest u osób dorosłych. Rzadziej wykonuje się ją w wieku dziecięcym. Jeżeli jest taka potrzeba, konieczne jest zaczekanie z interwencją chirurgiczną do momentu, aż zakończy się większość procesu kształtowania się uszu, co zwykle ma miejsce w wieku ok. 6–7 lat.
Korekcja odstających uszu – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Chociaż operacja uszu wykonywana przez doświadczonego chirurga jest uznawana za bezpieczną i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań, nie może być wykonana u wszystkich osób. Przeciwwskazania do korekcji odstających uszu to:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby serca,
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby,
- stany zapalne
- nieuregulowane choroby tarczycy,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby zapalne uszu,
- skazy naczyniowe.
Przed operacją odstających uszu każda osoba przechodzi konsultację lekarską. Lekarz wykonujący zabieg przeprowadza dokładny wywiad medyczny, ocenia wyniki badań, zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz wyklucza przeciwwskazania.
Przygotowanie do zabiegu korekty uszu
Plastyka odstających uszu wymaga odpowiednich przygotowań. W chwili poddania się zabiegowi pacjent powinien wykazywać się dobrym stanem zdrowia oraz prawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych, co potwierdza lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Oprócz tego przygotowania obejmują:
- zaprzestanie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych na minimum 14 dni przed zabiegiem (w porozumieniu z lekarzem),
- zrezygnowanie z picia alkoholu dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu,
- ograniczenie palenia papierosów.
W dniu zabiegu należy zrezygnować z nakładania makijażu oraz innych kosmetyków na twarz i okolicę uszu. Znieczulenie miejscowe nie wymaga pozostawania na czczo, dlatego zalecane jest spożycie lekkiego posiłku oraz picie wody. Można także przyjąć leki stosowane na stałe – o ile lekarz nie zdecydował inaczej.
Operacja plastyczna uszu – lista badań przed zabiegiem
Osoby, które zdecydowały się na operację plastyczną odstających uszu są zobowiązane do wykonania następujących badań laboratoryjnych krwi:
- grupa krwi,
- morfologia krwi,
- jonogram (sód, potas),
- antygen zapalenia wątroby typu B (HbsAg),
- badanie przeciwciał w kierunku zapalenia wątroby typu C (HCV),
- układ krzepnięcia (APTT, INR),
- poziom glukozy,
- badanie w kierunku wirusa HIV.
Efekty po korekcie odstających uszu
Efekty operacji plastycznej odstających uszu widoczne są niemal od razu. Jednak na pełny rezultat należy poczekać kilka tygodni – do momentu ustąpienia zaczerwienienia i opuchlizny. W tym czasie małżowina uszna przybiera ostateczny kształt. Efekty korekcji uszu są trwałe.
Należy pamiętać, że wpływ na efekt operacji odstających uszu mają indywidualne uwarunkowania oraz kształt małżowiny usznej. Naturalnie nigdy nie są one idealnie symetryczne.
Zabieg korekcji odstających uszu – postępowanie pooperacyjne
Po zabiegu korekty uszu pacjent może odczuwać ból przez okres około 2–4 dni. W jego minimalizowaniu pomagają przepisane przez lekarza prowadzącego środki przeciwbólowe. Obrzęk i zaczerwienienie operowanego miejsca ustępuje samoistnie po około 2–4 tygodniach. W okresie rekonwalescencji należy unikać:
- wytężonego wysiłku fizycznego i sportów kontaktowych,
- wystawiania miejsca operowanego na działanie promieni słonecznych,
- sauny i solarium,
- wystawiania ucha na zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury,
- moczenia operowanego ucha.
Opatrunek oraz szwy zdejmowane są na ogół po około 7 dniach. Przez okres około jednego miesiąca pacjent powinien nosić specjalną opaskę chroniącą małżowiny uszne.
Ryzyko i możliwe powikłania operacji uszu
Tak jak przy każdym zabiegu chirurgiczny, również przy plastyce uszu istnieje pewne ryzyko powikłań. Do najczęstszych z nich zalicza się:
- infekcje,
- krwawienie,
- trwałe napięcie,
- blizny,
- krwiaki,
- obrzęki,
- brak czucia w rejonie operowanym utrzymujące się przez dłuższy czas.
Aby zminimalizować ryzyko powikłań po korekcji odstających uszu, każda osoba przechodzi szczegółową kwalifikację do zabiegu.
Czy chirurgiczna korekcja uszu boli?
Podczas korekcji odstających uszu pacjent nie odczuwa żadnego bólu i dyskomfortu, ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas całej procedury osoba operowana pozostaje świadoma, a po jej zakończeniu może od razu opuścić klinikę. Znieczulenie ogólne do operacji plastycznej uszu nie jest konieczne.
Ile kosztuje plastyka uszu?
Cena operacji plastycznej odstających uszu zależy od kilku czynników. Podstawowym z nich jest to, czy korekcie poddawane są oba uszy jednocześnie. W takim przypadku za zabieg w Instytucie Piękna Bielenda w Krakowie należy zapłacić 4600 złotych. Do ceny trzeba doliczyć opłatę za konsultację kwalifikacyjną oraz wizyty kontrolne.
Operacje plastyczne odstających uszu – szczegóły zabiegu
Czas trwania zabiegu: ok. 2 – 3,5 godziny
Znieczulenie do zabiegu: miejscowe