Tłuszczak to rosnąca pod skórą zmiana, która może występować pojedynczo lub w większych skupiskach. To nic innego jak łagodne nowotwory tkanki łącznej – nie stanowią one zagrożenia dla życia czy zdrowia człowieka, jednak stanowią problem natury estetycznej. Jak wyglądają tłuszczaki? Czy tłuszczaki się wchłaniają? Jakie dają objawy? Jak pozbyć się tłuszczaków?
Tłuszczak – co to jest?
Czym jest tłuszczak? Co to tak właściwie jest? Tłuszczak to guz – nienowotworowy i niezłośliwy. Jest on zbudowany z komórek tłuszczowych i jest otoczony torebką łącznotkankową, która to świadczy o łagodnym charakterze zmiany.
Jak wyglądają tłuszczaki?
Tłuszczak to guz, który ma kształt owalny lub podłużny. Może być on różnej wielkości – może mieć zaledwie kilka milimetrów, ale również kilka centymetrów.
Tłuszczak objawy
Bardzo łatwo rozpoznać taką zmianę jak tłuszczak. Objawy obejmują guzek – miękkie zgrubienie – który można nieco przesunąć w każdą stronę. Zazwyczaj występują pojedynczo, ale mogą utworzyć również większe skupisko. Co ważne, rosną, powoli, ale jednak zwiększają swoją objętość.
Czy tłuszczak boli?
Czy tłuszczak boli? Tego typu zmiana nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Jednak, jeśli znajdzie się w silnie ukrwionym miejscu – może powodować ból.
Przyczyny powstawania tłuszczaków
Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna powstawania tych zmian. Naukowcy wiążą je jednak z predyspozycjami genetycznymi. Jeśli w rodzinie występują tłuszczaki, jesteśmy w grupie większego ryzyka. Ponadto tłuszczaki występują zwykle u osób w przedziale wiekowym 40-60 lat, ale mogą występować także i u młodych oraz starszych. Co ważne, zmiany te częściej pojawiają się w przypadku osób z nadwagą. Jak wykazało jedno z badań na myszach – istnieje zależność między rozwojem tłuszczaka a genem związanym z otyłością. Ponadto tłuszczaki lubią się pojawiać w miejscach, w których kiedyś była rana czy uraz. Tłuszczakom sprzyja również choroba Cowdena, która charakteryzuje się występowaniem licznych nienowotworowych guzków oraz zwiększoną skłonnością do zachorowania m.in. na raka piersi, jajnika, tarczycy czy zespół Gardnera.
Czy tłuszczaki się wchłaniają?
Niestety, tłuszczaki nie wchłaniają się samoistnie i nie znikają, jednak leczenie ich zwykle nie jest konieczne, ponieważ zazwyczaj nie zmieniają się w guzy złośliwe.
Tłuszczak – do jakiego lekarza?
W przypadku wystąpienia takiej zmiany jak tłuszczak – do jakiego lekarza należy się udać? Choć tłuszczaki to niegroźne dla zdrowia zmiany, to mogą jednak sprawiać pewne problemy zdrowotne, jeśli zaczną się rozwijać niedaleko narządów wewnętrznych, takich jak nerki, wątroba czy serce. Jeśli tłuszczak pojawi się w miejscu silnie unerwionym może wywierać nacisk i tym samym sprawiać ból. Jeśli powstanie w pobliżu naczynia – może powodować obrzęki, a nawet nadciśnienie tętnicze. Zmiany mogą nawet zakłócać pracę nerek, wywołać żółtaczkę czy zaburzać czynności przewodu pokarmowego, powodować ból brzucha lub trudności w oddychaniu. W razie niepokojących objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje na wizytę do specjalisty. Wykrycie takiego tłuszczaka bywa dosyć trudne i do diagnozy często prowadzi długa droga i takie badania jak tomografia komputerowa. Natomiast w przypadku tłuszczaka pod skórą należy się udać do dermatologa lub chirurga ogólnego.
Jak usunąć tłuszczaka?
Jak pozbyć się tłuszczaków? Zwykle wykonuje się nieskomplikowaną operację. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest tłuszczak i jaki ma rozmiar. Z małymi zmianami nic się nie robi – należy je obserwować. Natomiast większe, które są problematyczne dla pacjenta, zwykle usuwa się chirurgicznie (pojedyncze i większe zmiany) lub odsysa za pomocą specjalnej sondy (mnogie, drobne zmiany).