Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza, które jest spowodowane występowaniem różnych substancji, takich jak pyły, gazy czy cząsteczki metali. Smog powstaje z powodu zwiększonej emisji spalin (zazwyczaj spowodowanych przez człowieka) w wilgotnej i bezwietrznej atmosferze.
Co to jest smog?
Zastanawiałeś się kiedykolwiek co to jest smog? Składa się on z wielu różnych związków chemicznych, wśród których można znaleźć: tlenki azotu, węglowodory aromatyczne, tlenek węgla, tlenki siarki, ozon czy połączenia chemiczne, które zawierają metale ciężkie, jak rtęć czy ołów. Smog jest niestety zjawiskiem, którego trudno się pozbyć. Należy mieć świadomość, że jeszcze przez długi czas będzie towarzyszyć ludziom. Jak powszechnie wiadomo, brudne powietrze ma negatywny wpływ na ludzki organizm. W tym artykule podpowiadamy, jak ograniczyć wpływ smogu na skórę.
Smog a skóra – podstawowe informacje
Smog może powodować wiele różnych chorób układu oddechowego czy układu krążenia. Sporo osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że brudne powietrze ma także negatywny wpływ na cerę.
Skóra jest niezwykle ważnym organem ludzkiego ciała. Chroni przed otoczeniem, bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitycznej, jest istotna podczas termoregulacji, pozwala wchłaniać niektóre substancje i umożliwia oddychanie. Jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 metrów kwadratowych i tym samym jest największym ludzkim narządem. Zanieczyszczenia powietrza oddziałują na wierzchnią warstwę skóry, przenikają przez nią i dostają się do organizmu. Właśnie z tego powodu smog jest bardzo szkodliwy dla człowieka.
Wpływ smogu na skórę
Jaki jest wpływ smogu na skórę? Pod wpływem promieni słonecznych, komponenty chemiczne zawarte w dymie smogowym, rozpadają się. W trakcie takiego rozpadu mogą wydzielić się m.in. wolne rodniki, które potrafią wniknąć w najgłębsze warstwy skóry. Wolne rodniki powodują odwodnienie, stany zapalne, a także ubytki na poziomie komórkowym. Smog ogranicza również dostęp do tlenu, przez co skóra traci jędrność i elastyczność. Pojawiają się też wtedy zmarszczki. Życie w zanieczyszczonym środowisku zwiększa także ryzyko wystąpienia: zapalenia naskórka (wyprysków), wysypki, trądziku, przesuszenia itd. Co ważne, dojrzała skóra jest bardziej narażona na negatywne oddziaływanie smogu, za co odpowiedzialny jest system odpornościowy.
Jak chronić skórę przed smogiem?
Najlepsza ochrona skóry przed smogiem polega na maksymalnym ograniczeniu kontaktu skóry z zanieczyszczonym powietrzem. Często bywa to jednak niemożliwe. Do przykładowych działań, które stanowią odpowiedź na pytanie jak chronić skórę przed smogiem, należą: unikanie przebywania na zewnątrz czy stosowanie systemów oczyszczających. Ochrona skóry przed smogiem polega również na właściwej pielęgnacji cery. W tym celu należy stosować kremy chroniące skórę przed zanieczyszczeniami.
Jak walczyć ze skutkami smogu?
a) Smog a cera – oczyszczanie skóry
Rano i wieczorem powinno się dokładnie oczyszczać skórę i aplikować na nią odpowiednie kremy ochronne, które zabezpieczają cerę i pozwalają oczyścić ją z wszelkich szkodliwych składników, które w ciągu dnia na niej osiadły. W tym celu stosuje się specjalne preparaty głęboko oczyszczające. Regularnie należy również używać toników i łagodnych peelingów.
b) Smog a skóra – neutralizacja
Wolne rodniki oddziałują negatywnie zarówno na człowieka, jak i środowisko. Ich niszczycielskie działanie można zatrzymać dzięki przeciwutleniaczom. Należy je dostarczyć skórze w postaci serum czy kremów. Taki preparat najczęściej zawiera również cenne składniki odżywcze, takie jak witamina A, C i E oraz kwas ferulowy, które działają odmładzająco na cerę i wspierają jej procesy regeneracyjne.
c) Smog a cera – nawilżenie
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry. Po oczyszczeniu cery z zanieczyszczeń i potu, skóra potrzebuje dobrego preparatu nawilżającego. Kosmetyki stosowane na co dzień powinny chronić nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale również promieniami UV, a także promieniowaniem pochodzodzącym z ekranów.
Mezoterapia igłowa
Negatywne skutki smogu można również zniwelować, decydując się na taki zabieg jak mezoterapia igłowa. Zabieg ten znakomicie sprawdza się w przypadku cery, która jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak smog, ale również promieniowanie UV, suche powietrze czy dym papierosowy.
Dzięki zabiegowi mezoterapii igłowej można głęboko odżywić skórę i stymulować ją od wewnątrz. W ten sposób poprawia się elastyczność, jędrność i napięcie cery. Ponadto skóra wygląda świeżo, lekko, jest pełna blasku i posiada odpowiedni koloryt i, co najważniejsze, jest wolna od zanieczyszczeń.