Siniaki po zabiegach medycyny estetycznej to dla niektórych duży problem. Co robić, by zmniejszyć ryzyko ich powstawania i jak działać, kiedy się pojawią?
Kiedy mogą powstać siniaki?
Siniaki mogą powstawać podczas zabiegów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej takich jak mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe, lipoliza iniekcyjna, endermologia czy aplikacja nici liftingujących. Zdarza się tak, gdy przy uszkodzeniu naczynia krwionośnego krew przedostaje się do tkanki podskórnej.
Czy u wszystkich osób siniaki występują tak samo często?
U niewielkiej grupy pacjentów zdarza się to zdecydowanie częściej. Powstaje zasinienie, które ciężko nawet przykryć makijażem. Powoduje to niekiedy, że jesteśmy wyłączeni z naszych codziennych obowiązków przez kilka następnych dni. Na częstsze występowanie sińców narażone są osoby z dojrzałą skórą oraz ci pacjenci, którzy w tygodniu przed zabiegiem piją alkohol. U kobiet w czasie miesiączki naczynia krwionośne są osłabione i bardziej podatne na pękanie, dlatego też częściej dochodzi wtedy do powstawania siniaków. Podatność na siniaki może świadczyć o pewnych chorobach, np. o małopłytkowości, zaburzeniach krzepliwości krwi, hemofilii czy chorobie von Willebranda (jest to skaza krwotoczna, czyli skłonność do krwawień samoistnych lub po urazach). Choroby te są dziedziczne, stosunkowo łatwe do rozpoznania.
Czemu siniak zmienia kolor?
Na pewno każdy zauważył, że siniaki mają tendencję do zmiany koloru. Najpierw siniak jest czerwony, potem bordowo-fioletowy, następnie przechodzi w kolor zielonkawy aż w końcu, w ostatnim etapie gojenia przybiera odcień żółcieni. Zmiana koloru związana jest z rozkładem składników krwi, głównie hemoglobiny -barwnika czerwonych krwinek.
Czy możemy przyspieszyć gojenie powstałych krwiaków?
Zazwyczaj siniaki znikają samoistnie po około dziesięciu dniach, jednak możemy przyspieszyć proces rozkładu krwiaka, możemy zastosować skierowane maści dostępne w każdej aptece lub zastosować domowe kuracje. Specjalistyczne żele i kremy na stłuczenia z witaminą K, maść z arniki górskiej, z wyciągu z kasztanowca lub żywokrostu skutecznie wpłyną na szybsze gojenie zmiany. Pomocne będą też domowe sposoby np. zimne okłady lub przykładanie naparu z mięty na zmienioną okolicę. Można również wykonać lekki masaż drenujący. To sprawi, że siniak szybciej będzie zmieniał swój kolor – na jaśniejszy a składniki aktywne nakładane na przemasowaną skórę zaczną szybciej działać.
Czy stosowanie leków i suplementów może wpłynąć na większą tendencję do powstawania wybroczyn?
Przed zabiegiem koniecznie należy poinformować specjalistę o lekach, które aktualnie przyjmujemy. Pamiętajmy, że niektóre z nich zwiększają ryzyko powstawania sińców np. aspiryna, ibuprofen, czy kortykosteroidy.
Co robić, gdy mam tendencję do powstawania siniaków i planuję zabieg?
Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem medycyny estetycznej przyjmuj preparat z rutyną, witaminą PP lub diosminą. W ten sposób wzmocnisz naczynia krwionośne i zmniejszysz ryzyko powstania siniaka. Skłonność do tworzenia się sińców dość często występuje u osób z niedoborami witaminy C, która wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych. Dzięki temu są one odporniejsze na pękanie, a co za tym idzie na wysączanie się krwi do tkanek. Niedobory witaminy C można z powodzeniem uzupełniać odpowiednią dietą. Przed zabiegiem ważne jest również aby unikać alkoholu oraz zrezygnować z palenia papierosów. Bezpośrednio przed wizytą nie wystawiaj skóry na słońce. Koniecznie stosuj kremy z filtrem!