Nietrzymanie moczu to wstydliwy, ale powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Zwykle borykają się z nim kobiety, ale nie jest to tylko i wyłącznie ich problem. Dziś można uznać tę przypadłość za problem społeczny, ponieważ zmaga się z nim spora grupa ludzi i utrudnia on kontakty społeczne. Jakie mogą być rodzaje tej dolegliwości? Co zrobić na nietrzymanie moczu? Jak wygląda zabieg na nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu – objawy
Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, to nic innego, jak częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego, które nie jest zależne od świadomej decyzji konkretnej osoby.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy
Jeśli zaś chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawy pojawiają się w sytuacjach wymagających wysiłku, na przykład napinanie mięśni brzucha podczas dźwigania, kaszlu, psikania, ale także bieganiu czy wykonywaniu ćwiczeń na siłowni lub podczas zajęć fitness.
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?
Zastanawiasz się, jak rozpoznać nietrzymanie moczu? Diagnozę, jak i w przypadku innych chorób, powinien postawić lekarz. W razie powyższych objawów należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz wykona badanie – ginekologiczne (w przypadku kobiet) bądź prostaty (w przypadku mężczyzn). Zwykle wykonuje się również badanie krwi, podstawowe badanie moczu czy też USG pęcherza oraz badanie urodynamiczne. Nie należy bagatelizować nawet niewielkiego problemu, ponieważ może on wkrótce przerodzić się w coś, co po prostu będzie utrudniało normalne funkcjonowanie.
Rodzaje nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu klasyfikuje się w następujący sposób:
• nietrzymanie kropelkowe – to delikatne i sporadyczne popuszczanie moczu;
• nietrzymanie lekkie – to delikatny wyciek moczu, który zwykle pojawia się podczas lekkiego wysiłku, takiego jak podnoszenie różnych rzeczy czy kaszel;
• średnie nietrzymanie moczu – to regularny wyciek podczas wykonywania niektórych codziennych czynności, takich jak na przykład wstawania z fotela czy chodzenie;
• ciężkie nietrzymanie moczu – niekontrolowane opróżnianie pęcherza;
• nietrzymanie moczu w stopniu bardzo ciężkim – to całkowita utrata władzy nad pęcherzem i innymi czynnościami fizjologicznymi.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Odpowiedź na pytanie, jak leczyć nietrzymanie moczu, należy oczywiście do lekarza, który zajmuje się diagnozą oraz wyborem najlepszej metody. Nie ma bowiem tylko jednego sposobu na walkę z tym schorzeniem. Co pomaga na nietrzymanie moczu? Specjalista może wybrać dla nas leczenie zachowawcze, farmakologiczne bądź operacyjne
• leczenie zachowawcze nietrzymania moczu – jest to metoda, która opiera się na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla, ale i elektrostymulacji tych mięśni czy używaniu chłonnych produktów, jak na przykład wkładek urologicznych czy pieluchomajtek;
• farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu – co pomaga na nietrzymanie moczu jeszcze? W przypadku naglącym nietrzymaniu moczu stosuje się również odpowiednie preparaty;
• operacyjne leczenie nietrzymania moczu – istnieje wiele operacji, na które można się zdecydować w przypadku tego schorzenia. Terapia więc powinna być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta.
Jaki zabieg na nietrzymanie moczu?
Co zrobić na nietrzymanie moczu? Dobrym rozwiązaniem na ten wstydliwy problem jest zabieg w gabinecie medycyny estetycznej, który poprawia komfort życia chorego. Jaki zabieg na nietrzymanie moczu najlepiej wybrać? W instytucie Piękna Bielenda wykonujemy zabieg leczenia nietrzymania moczu przy pomocy specjalnego medycznego lasera.
Jak wygląda zabieg na nietrzymanie moczu?
Zabieg z użyciem medycznego lasera polega na podgrzaniu oraz ujędrnieniu mięśni oraz tkanki, które odpowiadają za właściwe trzymanie moczu. Zabieg ten jest nieinwazyjny i zwykle wystarczy przeprowadzić go tylko jeden raz. Rzadko zdarza się sytuacja, kiedy należy go powtórzyć, choć może zaistnieć taka możliwość. Warto zauważyć, że metoda ta jest bardzo bezpieczna.