Przeszczep włosów to metoda leczenia różnego rodzaju wypadania włosów, która pozwala przywrócić wzrost włosów tam, gdzie jest on ograniczony bądź nie ma go wcale. To bardzo skuteczne rozwiązanie, które pozwala uzyskać zadziwiające efekty. Jak wygląda przeszczep włosów – na czym polega dokładnie? Czy przeszczep włosów boli? Czy zabieg ten jest trwały? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeszczepu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.
Co to jest przeszczep włosów?
Co to jest przeszczep włosów? To zabieg medyczny, który wykonuje zwykle lekarz chirurgi plastycznej. Polega on na przeniesieniu mieszków włosowych pacjenta z okolicy, w której występuje skóra owłosiona, w miejsce pozbawione kosmyków. Tego rodzaju rozwiązanie to przeszczep autologiczny i jest najlepiej tolerowany przez ludzki organizm, ponieważ nie powoduje reakcji alergicznych i nie skutkuje odrzuceniem przeszczepu. Ponadto mieszki włosowe po takim zabiegu wyglądają naturalnie. Warto zauważyć, że przeszczep wykonuje się przede wszystkim na skórze głowy, ale także i na brwiach, brodzie, wąsach czy klatce piersiowej (w przypadku mężczyzn). Ponadto zabieg ten pozwala odtworzyć owłosienie na bliznach pourazowych, pooperacyjnych i pooparzeniowych oraz po naświetlaniu rentgenowskim.
Przeszczep włosów – na czym polega metoda F.U.E?
Jak wygląda przeszczep włosów metodą F.U.E? Warto zauważyć, że istnieje wiele metod przeszczepiania włosów, a F.U.E należy obecnie do najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych zabiegów. W trakcie tej procedury wszczepia się włosy w centralnej części głowy i w okolice czoła – i tym samym likwiduje się zakola. Metoda ta i niewielkie narzędzia chirurgiczne stosowane podczas zabiegu sprawiają, że blizny po takim przeszczepu są zupełnie niewidoczne dla innych ludzi.
Czy przeszczep włosów jest trwały?
Zastanawiasz się, czy przeszczep włosów jest trwały? Metoda F.U.E jest trwała i wiele bardziej skuteczna niż różne preparaty na porost włosów, takie jak szampony, maski czy suplementy diety. Należy wziąć pod uwagę, że:
• Od 3 do 4 miesięcy po zabiegu powinno w pełni odrosnąć 10-80% przeszczepionych włosów;
• z czasem przeszczepione włosy mogą się przerzedzać (podobnie jak naturalne włosy);
• w przypadku osoby z uśpionymi mieszkami włosowymi (czyli takimi, które posiadają włosy pod skórą, ale te włosy już nie rosną), przeszczep może mieć mniejszą skuteczność.
Należy zauważyć, że przeszczep nie jest metodą dla każdego. Metodę tą używa się przede wszystkim do odbudowania włosów po naturalnej utracie lub przerzedzeniu włosów, a także i po różnego typu urazach, które spowodowały utratę kosmyków.
Czy przeszczep włosów boli?
Przeszczep włosów nie jest bolesnym zabiegiem, ponieważ tuż przed nim pacjent otrzymuje odpowiednie miejscowe leki znieczulające.
Przeszczep włosów czy warto?
Ponad 70% mężczyzn i 40% kobiet zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów. W ich przypadku zdecydowanie warto zdecydować się na zabieg przeszczepu włosów, ponieważ jest to rozwiązanie, które zapewnia pewny, trwały i bardzo naturalny efekt.
Przeszczep włosów – wskazania do zabiegu
Nadmierne wypadanie włosów może dotknąć każdego – bez względu na jego wiek i płeć – i może być spowodowane różnymi przyczynami. Utrata włosów często jest spowodowana łysieniem androgenowym, to jedno ze wskazań do zabiegu. Na przeszczep włosów warto zdecydować się również w przypadku: łysienia telogenowego, po oparzeniach, urazach, napromieniowaniu i stanach zapalnych skóry (po całkowitym wyleczeniu). Na przeszczep można się również zdecydować wtedy, kiedy posiada się blizny pooperacyjne w miejscach, w których występuje owłosienie i chce się je wypełnić kosmykami.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeszczep włosów jest dość nieinwazyjny, dlatego nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do tego zabiegu. Należy jednak pamiętać, że nie wykonuje się go w przypadku: chorób skóry i układu krążenia, wyniszczenia organizmu, niskiej odporności, cukrzycy i złego stanu psychicznego.