Sucha skóra jest ciągle szorstka, napięta, powoduje dyskomfort i nierzadko ulega podrażnieniom. Niestety, zwykłe kremy na nią nie działają – wymaga zastosowania specjalistycznej pielęgnacji. Czym jest sucha skóra? Jakie są jej objawy? Co na bardzo suchą skórę działa najlepiej?
Czym jest sucha skóra?
Sucha skóra to skóra, która nie wytwarza wystarczającej ilość sebum. A mała ilość tej substancji powoduje uszkodzenia warstwy lipidowej, która stanowi warstwę ochronną i pokrywa zdrową i nawilżoną skórą. Uszkodzenia te powodują utratę wody z warstwy rogowej. Cerę suchą można mieć od urodzenia i mogą wpływać na nią uwarunkowania genetyczne, ale mogą też wpłynąć na nią czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, suche powietrze, wysokie lub niskie temperatury. Co ważne, czynniki te mogą pogłębić objawy cery suchej, a także doprowadzić do przesuszenia innych typów skóry.
Sucha skóra – objawy
Jaka naprawdę jest sucha skóra? Objawy jej to: matowość, napięcie i szorstkość. Ponadto taka skóra nie wygląda estetycznie. Cera sucha nierzadko powoduje również swędzenie, pieczenie i podrażnienia. Przez taką cienką skórę często prześwitują naczynka krwionośne – z tego powodu twarz wydaje się zaczerwieniona. Co ważne, sucha skóra szybciej ulega procesom starzenia niż cera mieszana czy tłusta. Z powodu przesuszonej cery na twarzy dość szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne.
Czy sucha skóra swędzi?
Wiele osób, które zauważa u siebie niepokojące objawy, zastanawia się, czy sucha skóra swędzi. Do najczęstszych objawów takiej cery należy właśnie swędzenie, a także uczucie napięcia czy mrowienie i łuszczenie. Jeśli ktoś więc zauważy u siebie te objawy, może rzeczywiście uznać, że jego skóra jest lub stała się sucha.
Sucha skóra – czego brakuje?
Sucha skóra, czego brakuje jej? Oczywiście wody, ale nie tylko. Kluczową rolę odgrywa tutaj niedobór lipidów. Skóra uwielbia tłuszcze, takie jak ceramidy, które stanowią ponad 40%, 75% z nich to nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te nie są wytwarzane, a organizm pobiera je z żywności. Właśnie z tego powodu należy je dostarczyć każdego dnia w pożywieniu. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych można znaleźć w takich produktach, jak: oleje z awokado, kiełków zbóż, orzechów laskowych czy pestek winogron. Kwasy te można również znaleźć w ziołach – wiesiołku i ogóreczniku lekarskim. Składniki te powinny znaleźć się także w kremach do suchej skóry. Produkty bez tych składników najczęściej w ogóle nie działają na cerę osób borykających się ze zbyt suchą skórą.
Co na suchą skórę?
Zastanawiasz się, co na suchą skórę jest najlepsze? Suchą cerę należy każdego dnia odpowiednio pielęgnować, co polega przede wszystkim na nawilżeniu. Jak nawilżyć bardzo suchą skórę? Dbanie o taką cerę składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest dostarczenie naturalnych czynników nawilżających – czyli stosuje się delikatne kremy nawilżające oraz kosmetyki zawierające mocznik i aminokwasy. Dzięki zastosowaniu tych produktów, można zatrzymać wodę w odpowiednich warstwach skóry i tym samym zapobiec odwodnieniu. Co na bardzo suchą skórę należy stosować? Warto postanowić na dobre kremy nawilżające na dzień i na noc, które pozwalają uzyskać zadowalający efekt nawilżenia o każdej porze dnia.
Z kolei drugim etapem pielęgnacji bardzo suchej skóry jest natłuszczenie. Dostarczanie substancji, które mają działanie natłuszczające, powinno odbywać się każdego dnia. Z tego powodu należy stosować kremy natłuszczające. Najlepiej wybierać takie z ceramidami w składzie. Dzięki tego typu produktom, warstwa lipidowa może się regenerować, ponadto skóra nie traci wody i jest odporna na czynniki zewnętrzne.
Ważne jest również to, aby każdego dnia przeprowadzać delikatny demakijaż, który nie podrażni delikatnej i cienkiej cery. Z tego powodu należy wybierać kosmetyki dedykowane osobom z suchą skórą, takie jak żel do twarzy, płyn micelarny, mleczko bez alkoholu i innych substancji, które mogłyby dodatkowo wysuszać skórę.
Jak nawilżyć bardzo suchą skórę – kremy
W kremach nawilżających do suchej skóry powinny znaleźć się takie składniki, jak:
• kolagen,
• mocznik,
• kwas mlekowy,
• kwas hialuronowy.
Z kolei kremy natłuszczające należy wybierać z woskiem lub wazeliną i olejem parafinowym. Ponadto w kosmetykach do cery suchej powinny się znaleźć również takie składniki, jak: ceramidy czy cholesterol.
Bardzo sucha skóra twarzy – co robić?
Niektóre osoby charakteryzuje bardzo sucha skóra twarzy, co robić, kiedy kremy nie pozwalają uzyskać zadowalających efektów? Codzienną pielęgnację można wspomóc specjalistycznymi zabiegami, takimi jak peeling kawitacyjny, który pozwala pozbyć się, za pomocą ultradźwięków, martwego naskórka.
Sucha skóra głowy – jak nawilżyć?
Osoby borykające się z suchą cerą, miewają także również problemy z suchą skórę głowy. Jak nawilżyć ją skutecznie? Istotne jest to, aby dostarczyć organizmowi dużą ilość wody każdego dnia – co najmniej 1,5-2 litry, a latem nawet 3 litry. Należy także spożywać owoce i inne produkty z dużą ilością wody oraz z witaminami C i E, które pobudzają organizm do produkcji cennego kolagenu. Należy stosować także odpowiedni szampon do suchej skóry głowy. Warto stosować także zabiegi, takie jak mezoterapia igłowa głowy, które poprawiają stan skóry i tym samym pomagają utrzymać jej odpowiednie nawilżenie.