Siedzący tryb życia to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Większość dorosłych osób nie ma zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną. Po 8 godzinach w pracy siedzącej takie osoby wracają do domu (lub pracują zdalnie), gdzie muszą zająć się licznymi obowiązkami, a później chcą już tylko odpocząć. Specjaliści jednak alarmują, że brak ruchu lub niewielki ruch i ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej prowadzi do niewydolności żylnej kończyn dolnych i żylaków. Jak zapobiegać żylakom? A jak pozbyć się żylaków, które już się pojawiły?
Żylaki – przyczyna
Niewydolność żylna kończyn dolnych jest dziś chorobą cywilizacyjną. Jeśli chodzi o żylaki, przyczyną pojawienia się ich jest przede wszystkim siedzący tryb życia. Kojarzy się on głównie z nadwagą i problemami z kręgosłupem, jednak powoduje on również: uczucie ciężkich nóg, obrzęki, przewlekły ból, pajączki naczyniowe oraz żylaki. Badania sprzed kilku lat wykazały, że w błyskawicznym tempie rośnie liczba chorych z niewydolnością żylną. Przed pandemią te problemy dotyczyły około 35% osób czynnych zawodowo, 50% emerytów i 50% kobiet.
Jak siedzący tryb życia wpływa na rozwój żylaków?
Długotrwałe siedzenie ma negatywny wpływ na żyły. Największe znaczenie dla organizmu w tym przypadku ma:
- brak ruchu – brak aktywności prowadzi do osłabienia mięśni oraz wyłączenia wielu mięśni z aktywności, co z kolei powoduje wyłączenie pompy mięśniowej;
- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej – siedzenie przez wiele godzin każdego dnia sprawia, że rośnie ciśnienie w naczyniach żylnych kończyn dolnych i następuje tzw. przepełnienie ich. Ciśnienie osiąga poziom 56 mmHg, co jest wielokrotnie wyższą wartością niż w przypadku pozycji leżącej – 12-18 mmHg. Wysokie ciśnienie w żyłach nóg to duży nacisk na ich ścianki, które w pewnym momencie zaczną się poddawać;
- przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia – niewłaściwa pozycja podczas siedzenia także ma negatywy wpływ na żyły w kończynach dolnych. Zwykłe prostowanie nóg czy opieranie ich na podnóżku sprawia, że żyły ulegają ściśnięciu, co utrudnia przepływ krwi i powoduje zatrzymanie jej poniżej kolan.
Jak zapobiec żylakom?
Każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia, powinien zastanowić się, jak zapobiegać żylakom. Zwłaszcza te osoby, których krewni cierpią na tego typu problemy. Profilaktyka, czyli unikanie złych nawyków pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków lub pomaga opóźnić ich wystąpienie. Jak zapobiec żylakom? Wystarczy pamiętać o poniższym postępowaniu każdego dnia:
- systematyczna aktywność fizyczna – ruch ma dobry wpływ na przepływ krwi w kończynach dolnych, powinien być jednak dostosowany do wieku i stanu zdrowia. Zalecane ćwiczenia to na przykład: spacery, stawanie na palcach, rotacyjne ruchy stóp, zginanie i prostowanie palców u stóp, bieganie, gimnastyka czy jazda na rowerze;
- prawidłowe odżywianie – poprawna dieta pozwala schudnąć lub utrzymać właściwą wagę, ponadto zapobiega takim problemom jak zaparcia i wzmacnia ścianki żylne;
- elewacja kończyn dolnych – podnoszenie nóg do góry, przynajmniej na kilka minut w regularnych odstępach czasowych, pozwala zapobiegać żylakom;
- dobór odpowiedniego obuwia – dobrze dobrane buty wspierają ułożenie stopy i umożliwiają swobodne poruszanie palcami. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze specjalnych wkładek poprawiających krążenie.
Do jakiego lekarza z żylakami?
Zastanawiasz się do jakiego lekarza z żylakami należy się udać? W razie problemów z żyłami kończyn dolnych należy bezzwłocznie udać się do chirurga naczyniowego.
Żylaki na nogach – jak się ich pozbyć?
Jak pozbyć się żylaków, kiedy już się pojawią na nogach? Nie jest to łatwe zadanie. Choć żylaki stanowią dość powszechne schorzenie, to jednak mają tendencję do nawracania. Dlatego też ich leczenie bywa problematyczne. Co na żylaki nóg proponują specjaliści? Zaleca się kilka sposób leczenie, takich jak: metody uciskowe, skleroterapia, leki doustne, a także i metody chirurgiczne oraz leczenie wewnątrznaczyniowe.
Co na żylaki nóg? Skuteczne metody leczenia
Jeśli chodzi o żylaki na nogach – jak się ich pozbyć skutecznie? Przedstawimy kilka najlepszych metod leczenia.
Kompresjoterapia to leczenie żylaków za pomocą wyrobów uciskowych. Jest to terapia zachowawcza. Metoda ta polega na noszeniu pończoch lub podkolanówek uciskowych, które mechanicznie podpierają żyły powierzchniowe. To rozwiązanie sprawdza się doskonale w profilaktyce żylaków w przypadku osób, które podczas pracy cały czas siedzą lub cały czas stoją. Wyroby o właściwym stopniu ucisku są dobierane do zaawansowania żylaków – od I do IV. Zaleca się je stosować na przykład po operacji żylaków, po skleroterapii, przy obrzękach chłonnych lub niewydolności żylnej.
Inną metodą jest skleroterapia bądź leczenie obliteracyjne. Sposób ten polega na ostrzykiwaniu żył specjalnym preparatem obliterującym, co prowadzi do zamknięcia światła naczyń. Skleroterapię stosuje się w przypadku małych i średnich naczyń, a przed jej wykonaniem należy uwzględnić możliwe powikłania i przeciwwskazania do zabiegu.
W razie potrzeby stosuje się również inwazyjną metodą operacyjną, czyli flebektomię. Pozwala ona na usunięcie niewydolnej żyły. Alternatywą dla tej metody jest laserowe leczenie żylaków. Leczenie wewnątrznaczyniowe można wykonać także za pomocą cewników, które wprowadza się do światła żyły – cewnik w tym przypadku wydziale energię cieplną, przez co naczynie zamyka się i ulega wchłonięciu.
Natomiast w przypadku farmakoterapii, specjaliści przepisują bioflawonoidy, na przykład diosminy, hesperydyny, okserutyna, rutyna czy trokserutyna. Można zastosować także tribenozyd i dobesylan wapnia.
Czy żylaki bolą?
Wiele osób zastanawia się, czy żylaki bolą. Dolegliwości bólowe występują wtedy, kiedy żylaki są już widoczne na nogach, czyli kiedy są już zaawansowane. Innym niepokojącym objawem jest zaczerwieniona skóra. Zapalenie żył powierzchownych może być bardzo uciążliwe i bolesne, jednak najczęściej jest niegroźne. Poważniejszym schorzeniem jest zakrzepica żylna, która wymaga natychmiastowego leczenia.