Okazuje się, że każda osoba w ciągu życia doświadcza w pewnym stopniu procesu nadmiernego wypadania włosów. Dlaczego wypadają włosy, jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować problem i w końcu – co na wypadanie włosów najlepiej stosować?
Funkcje włosów
Włosy na głowie pełnią funkcję ochronną i termoregulacyjną, ale także estetyczną i ozdobną. Od wieków stanowią ważny element wizerunku człowieka. W różnych kulturach symbolizują witalność i młodość. Bujne włosy niegdyś informowały o prestiżu i statusie społecznym, z tego powodu osoby, które miały problem z kosmykami, ratowały się perukami. Obecnie włosy nie tylko podkreślają urodę i dodają atrakcyjności, ale i pozwalają wyrazić osobowość. Włosy to jeden z tych elementów wyglądu, które wpływają na to, jak odbierają nas inni. Wypadanie włosów stanowi więc duży problem – nie tylko estetyczny, ale i psychologiczny, ponieważ prowadzi do obniżenia nastroju i poczucia własnej wartości.
Ile włosów wypada dziennie?
Wypadanie włosów stanowi problem, warto jednak zauważyć, że każdego dnia tracimy pewną ilość włosów i jest to całkowicie normalne. Zmartwić natomiast powinno wypadanie dużej ilości kosmyków. Ile włosów wypada dziennie? Przeciętnie jest to 50-100 włosów. Co ważne, niektóre osoby tracą jedynie 20 włosów dziennie, a inne mogą tracić 150 – jest to dosyć indywidualna kwestia. Jednak kiedy wypada ich więcej, należy zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie. W innym wypadku można włosy utracić bezpowrotnie.
Wypadanie włosów – przyczyna – zaburzenia hormonalne
Dlaczego wypadają włosy? Nadmierne wypadanie włosów to objaw, który powinien zwrócić uwagę, ponieważ informuje on o nieprawidłowościach związanych z pielęgnacją włosów lub ze zdrowiem organizmu. Do najczęściej występujących przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą zaburzenia hormonalne.
Łysienie hormonalne jest spowodowane niedoborem bądź nadmiarem któregoś z hormonów. Hormony mają związek z:
– łysieniem androgenowym – występuje ono wtedy, kiedy organizm jest nadwrażliwy na DHT. U mężczyzn ta nadwrażliwość występuje w okresie andropauzy z powodu mniejszej ilości testosteronu. Natomiast u kobiet ta odmiana łysienia występuje po 40 roku życia lub wtedy, kiedy zmagają się one z zespołem policystycznych jajników i jest związana z mniejszym poziomem estrogenu. Estrogen spada również po porodzie;
– łysieniem z powodu tarczycy – hormony wpływają również na funkcjonowanie tarczycy. Niedobór T3 wpływa na cykl włosów, ponadto nie dostarcza im odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Z tego powodu włosy stają się suche i są podatne na uszkodzenia. Z kolei nadczynność tarczycy prowadzi do wyczerpania komórek macierzystych i tym samym do wypadania włosów.
Od czego wypadają włosy – stres
Jeśli chodzi o wypadanie włosów, przyczyną (związaną z hormonami) może być również stres. Nadmiar kortyzolu, prolaktyny i neuropeptydy sprawia, że kosmyki zbyt wcześnie przechodzą w fazę spoczynku i tym sposobem wypadają. Stres powoduje również niedokrwienie włosów. Od czego wypadają włosy jeszcze?
Dieta a wypadanie włosów
Na wypadanie włosów ma również wpływ dieta. Niedobory cennych składników odżywczych powodują łysienie. Z tego powodu warto dbać o suplementację, zwłaszcza kiedy prowadzi się stresujący tryb życia czy boryka się z wahaniami hormonalnymi. Ważne są przede wszystkim: witaminy z grupy B, witamina E i D, a także cynk, żelazo, miedź, selen, krzem i jod.
Choroby a wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane także chorobami lub lekami. Do chorób tych należą:
– zaburzenia hormonalne – o czym wspomniano powyżej;
– przewlekłe choroby – cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby;
– choroby autoimmunologiczne – toczeń, zapalenie stawów, Hashimoto;
– choroby zakaźne (także z wysoką gorączką);
– choroby psychiczne – trichotillomania.
Leki powodujące wypadanie włosów:
– leki hormonalne;
– leki nasercowe;
– leki przeciwmiażdżycowe;
– leki przeciwtrądzikowe;
– leki przeciwkrzepliwe;
– leki przeciwgrzybiczne;
– leki przeciwwirusowe;
– leki przeciwdepresyjne;
– leki przeciwnowotworowe.
Nieodpowiadania pielęgnacja włosów
Niewłaściwe traktowanie włosów na co dzień także ma wpływ na osłabienie i uszkodzenie kosmyków. Najbardziej szkodliwe dla włosów jest:
– stosowanie farb na bazie amoniaku, które rozjaśniają włosy;
– źle dobrane kosmetyki do mycia i pielęgnacji, które obciążają włosy;
– stosowanie wysokich temperatur na kosmyki;
– zbyt ciasne i nieprzewiewne nakrycia głowy;
– zbyt mocne ściąganie i spinanie włosów.
Wypadanie włosów – jakie badania?
Diagnoza przyczyn łysienia jest niezwykle ważna. Dzięki niej można dobrać odpowiednią terapię i skutecznie oraz bezpiecznie poradzić sobie z problemem wypadania włosów – nie ma bowiem jednej metody, która zatrzyma łysienie w każdym przypadku. Wypadanie włosów – jakie badania należy wykonać? Przede wszystkim należy udać się na konsultację do dermatologa, który przeprowadzi wywiad i wykona badanie trichoskopowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista może również zlecić dodatkowe badania, takie jak trichogram, badanie stężenia hormonów, badanie krwi czy biopsję.
Wypadanie włosów – co stosować?
Najlepiej najpierw ustalić przyczynę problemu, a następnie go wyeliminować lekami i zaleceniami lekarskimi. Ważna jest również zdrowa dieta, unikanie stresu i suplementacja witamin i minerałów. Istotne jest również to, aby odpowiednio pielęgnować kosmyki. Co na wypadanie włosów jeszcze się przyda? Warto zastosować również kilka zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, które wzmacniają włosy, zapewniając im lepsze ukrwienie i pobudzają je do wzrostu i nie tylko. Do takich zabiegów zalicza się:
– mezoterapia skóry głowy Hair Care – bezbolesny zabieg, który stosuje się we wszystkich rodzajach łysienia, zatrzymuje wypadanie włosów i pobudza do wzrostu nowe kosmyki;
– karboksyterapia – doskonale stymuluje wzrost naczynek włosowatych;
– osocze bogatopłytkowe – wzmacnia cebulki włosów;
– przeszczep włosów – transplantacja włosów. Pozwala przenieść mieszki włosowe w miejsca, gdzie włosy już od dawna nie rosną.