Wycinanie znamion skórnych to najpopularniejsza metoda pozwalająca pozbyć się niechcianych zmian na ciele. Na tego rodzaju zabieg decyduje się większość pacjentów, ponieważ chirurgiczne usuwanie zmian jest dość proste i cechuje się niewielką ilością przeciwwskazań. Przed wykonaniem tego zabiegu potrzebna jest jednak konsultacje ze specjalistą. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania czy wycinanie znamion jest bezpieczne i czy wycinanie znamion boli, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury.
Czy wycinać znamiona?
Jak zareagować, kiedy specjalista zaleca nam usunąć daną zmianę? Czy wycinać znamiona zawsze wtedy, kiedy lekarz nam to zaleca? Należy zauważyć, że zmiany skórne nie są usuwane zapobiegawczo i żaden specjalista nie zaproponuje zabiegu bez powodu, dlatego też warto zawsze ufać osobom, które mają wiedzę i doświadczenie w danym temacie. Zawsze gdy zauważymy na ciele niepokojące zmiany, powinniśmy się zgłosić jak najszybciej do lekarza. Dzięki szybkiej diagnozie można zapobiec poważnym chorobom, a ponadto wdrożyć w odpowiednim czasie właściwe leczenie.
Kiedy należy usunąć zmiany skórne?
Usuwanie zmian skórnych jest koniecznie wtedy, kiedy występuje zmiana nowotworowa, przednowotworowa lub kiedy znamię z powodu swojej lokalizacji, powoduje dyskomfort u pacjenta. Jednak nie każda zmiana stanowi zagrożenie dla zdrowia. Na ciele można dostrzec wiele ciemnych punktów określanych mianem pieprzyków. Te zmiany powstają z powodu nagromadzenia się komórek barwnikowych skóry, które są odpowiedzialne za barwę znamienia.
Rodzaje znamion skórnych
Zmiany skórne możemy podzielić na kilka rodzajów. Do najbardziej powszechnych należą naskórkowe, czyli będące defektem kosmetycznym. W większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla pacjenta. Powszechnie określa się je jako brodawki, są one zwykle wypukłe i wyraźnie ciemniejsze od skóry. Z kolei pieprzyki to znamiona barwnikowe. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, jednak nie powinny być wypukłe – jeśli zaczną odznaczać się od skóry należy udać się na konsultację do specjalisty.
Łagodne są zwykle znamiona przydatkowe, czyli takie, które powstają z powodu nagromadzenia się łoju. Zatkane pory tworzą guzki, które pojawiają się w mieszkach włosowych lub gruczołach łojowych. Łagodną zmianą jest także ropień skórny, który powstaje po zranieniu, w wyniku zakażenia czy zabrudzenia rany. Z kolei groźne zmiany są zwykle większe i mogą przeistoczyć się w guzy przednowotworowe. Z tego właśnie powodu zawsze kiedy coś nas niepokoi – należy udać się na wizytę do lekarza. Takimi zmianami są torbiele, włókniaki, mięśniaki, żółciaki, tłuszczaki, naczyniaki czy kłębczaki. Z niebezpiecznych zmian może powstać czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry. Początkowo pojawia się na naskórku, później wnika w głębsze warstwy skóry do naczyń krwionośnych, a następnie rozprzestrzenia się po organizmie.
Wizyta u specjalisty
Nie sposób na pierwszy rzut oka odróżnić zwykłe znamię od groźnego czerniaka, dlatego w przypadku, gdy coś nas niepokoi – należy udać się do dermatologa. Specjalista za pomocą odpowiedniego urządzenia zbada znamiona i określi ich charakter. O tym, czy wycinać znamiona decyduje lekarz. Specjalista jedynie po konsultacji oraz badaniu może podjąć taką decyzję. Wycinanie zmian skórnych jednak nie zawsze jest konieczne – czasami lekarz zaleca pacjentowi, by uważnie obserwował zmiany.
Czy wycinanie znamion jest bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy wycinanie znamion jest bezpieczne. Spieszymy więc z odpowiedzią – tego typu zabiegi są całkowicie bezpieczne i nie powinno się z nimi zwlekać. Podczas zabiegu nic nie grozi pacjentowi. Natomiast pozostawienie groźnej zmiany spowoduje ciężką i niebezpieczną chorobę.
Czy wycinanie znamion boli?
Warto zauważyć, że badanie dermatoskopem jest bezbolesne. Podobnie jest z wycinaniem znamion – zabieg ten nie powoduje bólu dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia.
Wycinanie znamion – jak wygląda?
Znamion nie usuwa się zapobiegawczo, a celem większości zabiegów jest profilaktyka stanów nowotworowych bądź leczenie nowotworu. Wycinanie znamion może jednak być spowodowane również względami estetycznymi, problematyczną lokalizacją znamiona, nawracającymi infekcjami skórnymi czy stale rosnącymi zmianami.
Jeśli chodzi o wycinanie znamion, jak wygląda zabieg? Jest on wykonywany zawsze w znieczuleniu miejscowym. Podczas niego pobiera się wycinek zmiany z marginesem tkanek, co minimalizuje, ale nie zapobiega w 100%, ryzyko nawrotu zmian. Usunięty ze skóry fragment zostaje wysłany do badania histopatologicznego. Cały zabieg trwa około 30 minut, jest bezbolesny, a rekonwalescencja nie powoduje silnego dyskomfortu. Po zabiegu jednak nie wolno naciągać skóry i należy unikać gwałtownych ruchów przez jakiś czas, a przez pół roku nie powinno się opalać. Należy również regularnie przemywać ranę i zmieniać opatrunki, dzięki czemu zapobiegniemy zakażeniu. Początkowo po zabiegu blizna jest bardzo widoczna, ale z czasem blednie i zmniejsza się.
Wycinanie znamion cena
W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Krakowie wykonuje się każdego dnia wiele różnych zabiegów. Jeśli chodzi o wycinanie znamion, cena jest dostępna na podstronie z cennikiem. Należy zauważyć, że podczas wizyty nasi specjaliści dążą do wybrania najlepszego rozwiązania dla naszych Pacjentów.