Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny. Najczęściej kojarzona jest z powiększaniem piersi oraz liposukcją, czyli zabiegiem odsysania tłuszczu. Podobnie jak w przypadku zabiegów medycyny estetycznej, operacje wykonywane przez specjalistów cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Mogą obejmować wybrany obszar twarzy np. korekta nosa lub ciała m.in. plastyka brzucha. Czym zajmuje się chirurgia plastyczna? Czy wykonywanie zabiegów jest bezpieczne?

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna dzieli się na chirurgię rekonstrukcyjną oraz estetyczną. Głównym celem chirurgii rekonstrukcyjnej jest przywrócenie uszkodzonym tkankom np. po urazie, właściwych funkcji. Natomiast chirurgia estetyczna obejmuje zabiegi, które wykonywane są, aby poprawić wygląd wybranego obszaru – tak więc powodem przeprowadzenia zabiegów nie są względy zdrowotne, a estetyczne. Warto jednak zauważyć, że pewnych przypadkach podział tych kategorii zaciera się. Przykładem jest liposukcja u osób otyłych. Z jednej strony zabieg wykonywany jest w celach zdrowotnych, z drugiej zaś po usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej zauważalna jest istotna zmiana w wyglądzie.

Chirurg plastyczny jest lekarzem. Wykonanie zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej wymaga posiadania zarówno odpowiedniego wykształcenia, jak i doświadczenia. Często spotkać się można z ogłoszeniami umieszczanymi w Internecie o tanich zabiegach chirurgii plastycznej. Korzystanie z takich usług jest niebezpieczne z kilku względów. Przede wszystkimi pacjenci nie mają żadnej pewności co do sterylności miejsca, w którym wykonywany jest zabieg, stosowanych procedur podczas operacji. Niektórych efektów niewłaściwej ingerencji nie da się odwrócić.

 

Chirurgia plastyczna – bezpieczeństwo oraz inwazyjność

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej są bezpośrednią ingerencją w ciało, często operacje przeprowadzane są pod znieczuleniem ogólnym, czyli narkozą. Jak w przypadku innych operacji, także tych wykonywanych w celach zdrowotnych, istnieje pewne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zalecana jest rekonwalescencja. Nie oznacza to jednak, że zabiegi chirurgii plastycznej są niebezpieczne. Specjaliści czuwają nad prawidłowym przebiegiem operacji, w trakcie konsultacji przed zabiegiem chirurg plastyczny przeprowadza wywiad, proponuje zabiegi, po przeprowadzeniu których możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Operacje plastyczne są więc inwazyjne, ale także bezpieczne. Co więcej, osiągnięcie pewnych efektów jest niemożliwe przy zastosowaniu innych technik czy metod np. zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przed wykonaniem operacji lekarz przeprowadzi konsultację, ustali czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz dokładnie zaplanuje leczenie.

 

Chirurgia plastyczna a zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to dwie pokrewne dziedziny. Są przez niektórych utożsamiane ze sobą, przede wszystkim ze względu na fakt, że obie dziedziny oferują zabiegi pozwalające na redukcję niedoskonałości.

Zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej różni między innymi stopień ingerencji w ciała pacjentów. Chirurg plastyczny przeprowadza operacje, w trakcie których wprowadzane są stałe zmiany. Możliwe jest pozbycie się dużych problemów estetycznych np. zabieg liposukcji kierowany jest do osób otyłych. Z kolei osoby, które chcą wyłącznie wspomóc proces odchudzania, zniwelować niewielkie zmiany, mogą wybierać pomiędzy różnymi, mało inwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej.

 

Przegląd popularnych zabiegów chirurgii plastycznej

Mimo że to właśnie powiększanie piersi jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, tak chirurg plastyczny może pomóc również w wielu innych problemach estetycznych. W artykule zajęliśmy się omówieniem operacji, cieszących dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, zgłaszających do naszego Instytutu Piękna Bielenda Kraków.

 

Blefaroplastyka

Popularnym zabiegiem jest korekta powiek górnych oraz dolnych. To chirurgiczne wycięcie nadmiaru skóry. Dzięki operacji przywrócony zostaje właściwy kontur oraz kształt powiek, odmłodzony wygląd okolic oczu. Chirurg plastyczny może przeprowadzić tę operację również ze względów zdrowotnych, w celu przywrócenia pełnego pola widzenia, które jest ograniczone przez nadmiar skóry.

 

Korekta płatków uszu

Nieproporcjonalne, zbyt duże, odstające uszy to kompleksy dotyczące wielu osób. Często towarzyszą już od lat szkolnych, kiedy to inne dzieci naśmiewały się z wyglądu uszu. Chirurg plastyczny przeprowadzając korektę płatków uszu poprawi wygląd, może także np. usunąć tunele w uszach.

 

Chirurgiczne korekty niestandardowe

Do chirurgów plastycznych zgłaszają się osoby z różnymi problemami estetycznymi. Dzięki zabiegowi możliwe jest pozbycie się niedoskonałości z różnych obszarów ciała oraz uzyskanie oczekiwanego efektu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikuj komentarz