Atopowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna choroba skóry, która dotyka naskórka i skóry właściwej. Dolegliwość ta cechuje się świądem oraz plamami w różnych miejscach na ciele. Podpowiadamy, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda wizyta u dermatologa? Czy potrzebne jest skierowanie do lekarza?
AZS – dermatolog czy alergolog
Kto w przypadku AZS – dermatolog czy alergolog – rozpoznaje chorobę i rozpoczyna leczenie? Wszelkie niepokojące objawy skórne należy jak najszybciej zgłosić specjaliście, który jest dermatologiem. W ramach dodatkowej konsultacji lekarz może swojego pacjenta skierować także do alergologa. Jednak najpierw należy udać się do dermatologa. Specjalista już na pierwszej wizycie powinien zlecić szczegółowe badania, dzięki którym potwierdzić podejrzewaną chorobę lub ją wykluczyć.
Czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie?
Wiele osób zastanawia się czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie. W przypadku naszego Instytutu odbywają się wyłącznie wizyty prywatne, dlatego też skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty nie jest konieczne.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Nasi specjaliści pracujący w Instytucie w Krakowie pierwszą wizytę rozpoczynają od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Podczas rozmowy dermatolog zadaje różne pytania pacjentowi, między innymi na temat tego, kiedy pojawiły się pierwsze zmiany na skórze, jakie towarzyszą im objawy. Następnie dermatolog atopowe zapalenie skóry musi zbadać. Specjalista ogląda dokładnie zmiany, stosując przy tym dermatoskop. Po wykonaniu szczegółowych badań oraz ustaleniu diagnozy, wdraża się właściwe leczenie. Standardowo wizyta u dermatologa trwa około 15-20 minut, jednak w zależności od problemu pacjenta, czas ten może się wydłużyć lub skrócić.
Atopowe zapalenie skóry objawy
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? W takim przypadku jak atopowe zapalenie skóry, objawy mogą być przewlekłe lub nawracające. Zalicza się do nich przede wszystkim wypryski (zmiany pęcherzykowo-grudkowe), które są dominującym objawem AZS. Co ważne, wypryski te są w pewnym stopniu pokryte strupami. U dorosłych bardzo często występuje również lichenizacja – gruba, zaczerwieniona skóra, bruzdowanie i wzmożone złuszczanie naskórka. Jednak niezależnie od wieku osoby, która cierpi na AZS, objawem jest także bardzo sucha skóra i nieprzyjemny swąd.
Atopowe zapalenie skóry jak leczyć?
AZS jest schorzeniem przewlekłym i może towarzyszyć pacjentowi całe życia, choć należy zauważyć, że objawy zmieniają się wraz z wiekiem. Niestety, AZS nie da się całkowicie wyleczyć. Ale można stosować preparaty i specjalne kosmetyki, które łagodzą zmiany, nawilżają suchą skórę i łagodzą świąd. Warto stosować produkty z masłem shea, gliceryną, ekstraktem herbacianym czy olejkiem konopnym. Z kolei lekarz może przepisać leki immunosupresyjne, maści i żele steroidowe czy zlecić fototerapię. Objawy AZS pozwalają również zmniejszyć leki przeciwhistaminowe, emolienty czy mokre okłady. Co ważne, objawy mogą nasilać się z powodu stresu, dlatego pacjentom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry zalecana jest także psychoterapia.