Zabieg endermologii to coraz częściej wybierany nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, mający na celu wymodelowanie sylwetki, redukcję cellulitu, usuwanie zastojów limfatycznych i oddziaływanie na komórki tłuszczowe. Endermologia poprawia wygląd skóry – może być wykonywana na niemal całej powierzchni ciała, stosowanie zabiegów endermologii dotyczy brzucha, ud, pośladków, łydek, boczków a nawet twarzy. Jednym z częstszych pytań jest to dotyczące bezpieczeństwa zabiegu endermologii.
Endermologia jest bezpieczna, pod warunkiem, że przestrzegamy zasad dotyczących przeciwwskazań do wykonania zabiegu endermologii i oddajemy się w ręce doświadczonego specjalisty, którego jednym z pierwszych zadań jest przeprowadzenie obszernego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia i kondycji skóry.
Dlaczego wywiad z pacjentką lub pacjentem jest tak ważny przed zabiegiem?
Zabieg endermologii to nic innego jak masaż podciśnieniowy, wspomagający w produkcji kolagenu, redukujący miejscowo tkankę tłuszczową, pomocny w redukcji cellulitu. Modeluje sylwetkę oraz poprawia wygląd powierzchni skóry. Endermologia twarzy pomaga w poprawieniu jej konturu – powoduje wygładzenie zmarszczek w sposób nieinwazyjny. Pomaga w uporaniu się z wiotkością skóry, twarz jest rozświetlona i pełna blasku. Zabieg endermologii na ciało to gładsza skóra, większa sprężystość i jędrność, a jeśli dodatkowo ciało poddawane jest treningom, efekty endermologii dają dodatkowe wzmocnienie w celu poprawy ogólnego wyglądu sylwetki i skóry.
Istnieją pewne przeciwwskazania w wykonaniu endermologii, które mogą wykluczać przeprowadzenie zabiegu. Dlatego do przeprowadzenia endermologii potrzebny jest wywiad z pacjentką lub pacjentem – specjalista medycyny estetycznej ocenia stan skóry, ogólny stan zdrowia, dowiaduje się o przyjmowanych lekach i na podstawie tych informacji kwalifikuje do zabiegu.
Na czym polega zabieg endermologii?
Endermologia to zabieg, podczas którego przy pomocy głowicy wyposażonej w elektroniczne sterowane rolki odbywa się masaż podciśnieniowy na wybrane partie ciała. Pod wpływem ciśnienia komory ssącej urządzenia fałd skóry zostaje poddany silnemu działaniu – jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, ale efekty endermologii są naprawdę spektakularne i widoczne na ciele pacjenta. Drenaż limfatyczny powoduje zlikwidowanie obrzęków i niweluje uczucie ciężkich nóg. Dlatego endermologia jest polecana każdemu, kto boryka się z podobnymi problemami.
Szybszy metabolizm tkanki tłuszczowej, zmniejszony cellulit to nie wszystko. Endermologia działa na całe ciało i poprawia samopoczucie. Skóra staje się gładsza, cellulit mniej widoczny, kontur twarzy poprawiony. Endermologia stymuluje tkankę łączną i wpływa na metabolizm tkanek tłuszczowych. Plusem zabiegu endermologii jest wspomaganie w leczeniu bólu kręgosłupa – umiejętnie przeprowadzony zabieg pozytywnie oddziałuje i stymuluje tkanki.
Ile trwa zabieg endermologii?
Zabieg endermologii trwa około 35 – 40 minut na ciało, a na wybraną jedną lub dwie partie ciała około 20 minut. Endermologia na twarz trwa również około od 20 do 40 minut – to ustalane jest zależnie od obszarów, które są mu poddawane. Specjalista zleca serię zabiegów w zależności od potrzeb klienta, rodzaju i wymogów skóry. Po około 3 zabiegach endermologii można zauważyć widoczne efekty, jednak należy stosować się do zaleceń osoby, która wykonuje zabieg. Przestrzeganie zaleceń takich jak dieta, ilość pitej wody i aktywność fizyczna wzmacnia efekt zabiegu.
Czy istnieją jakieś efekty uboczne endermologii?
Masaż endermologiczny jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Nie jest inwazyjny, a efekty są zadowalające dla klientek i klientów. Jednak mogą wystąpić pewne skutki uboczne, najczęściej w miejscu zabiegu. Wszystko zależy od indywidualnych skłonności, wrażliwości skóry, podatności na występowanie siniaków.
Endermologia wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych miejscowych, takich jak:
- drobne siniaki (u osób ze skłonnościami do ich powstawania);
- niewielkie wybroczyny podczas intensywnego zabiegu, skóra staje się zaczerwieniona, ale ten dyskomfort mija bardzo szybko;
- dolegliwości bólowe w miejscu zabiegu.
Skutki uboczne występujące po endermologii nie są groźne dla zdrowia i życia i mijają w ciągu kilku dni. Jeśli istnieją przeciwwskazania do zabiegu, należy powiedzieć o nich osobie, która będzie go wykonywać, żeby uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.
Kiedy endermologia jest przeciwwskazana?
Istnieją przeciwwskazania do wykonania endermologii i po to właśnie przeprowadza się wywiad z pacjentem, żeby ustalić, czy może on w ogóle poddać się masażowi. Endermologii nie powinno się przeprowadzać w przypadku:
- gdy występują stany zapalne i infekcje skóry;
- żylaków;
- trądziku różowatego;
- nowotworów;
- opryszczki;
- wysypek skórnych;
- implantów podskórnych;
- zakrzepicy;
- w okresie ciąży i karmienia piersią;
- zażywania niektórych leków – np. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Endermologię można wykonywać w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych, zapaleniach stawów, w rehabilitacji po urazach sportowych.
Czy endermologia wpływa na odchudzanie?
Endermologia jest wskazana w nadwadze, otyłości, chorobach przemiany materii. Wspomaga w modelowaniu sylwetki i likwidowaniu cellulitu. Sprzyja szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej, co znaczy, że jest pomocna w walce z nadwagą. Jednak same masaże nie pomogą, jeśli nie są poparte właściwą dietą i aktywnością fizyczną.
Na endermologii korzysta cały organizm, dlatego warto wypróbować działanie zabiegu, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań – Instytut Piękna Bielenda zaprasza!