Opadające powieki to dość częsty problem skóry okolicy oczu. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, wyglądają, jakby cały czas mrużyły oczy, były zmęczone bądź zaspane. Wiele osób miewa duże kompleksy z powodu tego defektu. Co zrobić z opadającą powieką? Dlaczego opadają powieki? Jak pozbyć się opadającej powieki? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest opadająca powieka?
Opadająca powieka to dolegliwość, która polega na mimowolnym zamykaniu się bądź opadaniu górnej powieki. Istnieją różne typy tego schorzenia i mogą one dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Opadające powieki występują wtedy, kiedy mięsień dźwigacza powiek nie jest w stanie utrzymać we właściwej pozycji powiek lub kiedy nie porusza się we właściwy sposób. Kilka czynników może spowodować te nieprawidłowości.
Problem ten może dotyczyć jednej powieki lub obu. Jeśli tylko jednej – specjalista może postawić diagnozę biorąc pod uwagę różnice w powiekach konkretnej osoby. Jednak w przypadku, gdy opadają obie powieki zwykle konieczne są kolejne badania, które pozwolą zdiagnozować ten stan. Po postawieniu diagnozy, specjalista wybiera odpowiednie leczenie, które jest odpowiedzią na pytanie – jak pozbyć się opadającej powieki?
Objawy opadającej powieki
Głównym objawem tego schorzenia są oczywiście opadające powieki lub opadająca powieka. Jednak możliwe są także i inne symptomy, do których należą:
• zmęczenie oczu,
• problemy z zamykaniem chorego oka,
• problemy z mruganiem,
• łzawienie,
• podwójne widzenie,
• zez.
Rodzaje opadającej powieki
Nim odpowiemy na pytanie jak podnieść opadające powieki, przyjrzyjmy się najpierw rodzajom takich powiek. Stopień opadania może być różny – w niektórych przypadkach może być bardzo subtelny i wręcz niezauważalny, a innych może utrudniać widzenie.
• wrodzone opadanie powieki – łagodny stan, którego można się pozbyć jedynie przy zastosowaniu operacji;
• nabyte opadanie powieki – miopatyczne (powstaje w wyniku chorób), w przebiegu opadania brwi (z powodu grawitacji u osób starszych), mechaniczne (kiedy powieka jest zbyt ciężka), neurogenne (uszkodzenie nerwu), pourazowe (powstałe w wyniku urazu).
Dlaczego opadają powieki?
Do najczęstszych przyczyn opadania powiek zalicza się:
• osłabienie mięśnia;
• zbyt luźna powieka górna;
• uszkodzenie nerwów;
• powikłania po operacji (korekcyjnej oka lub zaćmy);
• miastenia;
• jęczmień;
• guz;
• cukrzyca;
• zespół Hornera;
• udar mózgu.
Co na opadające powieki? Diagnostyka
Nim specjalista zaproponuje leczenie, musi najpierw postawić diagnozę. Najpierw przeprowadza się badanie fizykalne. W wielu przypadkach opadanie powieki jest oczywiste i nie trzeba przeprowadzić innych badań, czasami jednak lekarz podejrzewa, że opadanie w danym przypadku może być związane ze stanem chorobowym i wtedy zleca dalsze badania. Podczas badania lekarz może wykonać fotografię pacjenta, aby w przyszłości móc porównać powieki podczas i po leczeniu.
Co zrobić z opadającą powieką?
Czy operacja zawsze jest potrzebna w przypadku opadających powiek? Jak się okazuje – opadające powieki rzadko powodują problemy zdrowotne lub dyskomfort, dlatego też leczenie nie jest wymagane. Leczenie stosuje się przede wszystkim w celach kosmetycznych bądź w celu naprawienia wad wzroku.
Jakie zabiegi na opadające powieki?
Co na opadające powieki? Warto zauważyć, że leczenie może się różnić w zależności, czy schorzenie dotknęło osobę dorosłą czy dziecko. Przy ustalaniu leczenia dla dzieci, specjalista bierze pod uwagę: wiek, wysokość chorej powieki, ruchy oka, siłę mięśni powiek i czy stan dotyczy tylko jednej czy też obu powiek. Jak podnieść opadające powieki u dzieci? Większość dzieci poddaje się operacji po to, aby poprawić wygląd ich powieki. Operacja może polegać na nacięciu mięśnia dźwigacza, w celu usprawnienia jego funkcjonowania. Jednak w niektórych przypadkach chirurg może ominąć to miejsce i przymocuje powiekę do innego. Specjalista ostatecznie działa tak, aby poprawić widzenie dziecka. Gdy dziecko ma również leniwe oko, lekarz przepisuje specjalne okulary bądź przepaskę na oko i krople do oczu, co ma wzmocnić słabsze oko.
Jakie zabiegi na opadające powieki u dorosłych osób? W ich przypadku wykonuje się zabieg, który nazywa się blefaroplastyka. Polega on na nacięciu i usunięciu nadmiaru skóry nad powieką. Powstałe po zabiegu blizny są ukrywane w naturalnych załamaniach powieki. Po takiej operacji należy wykonywać zimne kompresy i stosować przepisane krople do oczu.
Co ważne, istnieje również opcja leczenia niechirurgicznego. Specjaliści mogą zastosować ultradźwięki, które pobudzają najgłębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu. Do niechirurgicznych metod leczenia opadającej powieki należy także laser. Złuszcza on skórę i powoduje zmiany w obrębie włókien kolagenowych, dzięki czemu powieka się podnosi. Specjaliści mogą używać nawet fal radiowych, aby uzyskać zadowalający efekt. Ostatecznie o wyborze leczenia decyduje specjalista, który wie, co w danym przypadku przyniesie najlepsze rezultaty.