Botoks, czyli toksyna botulinowa, od ponad 40 lat jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Choć przede wszystkim kojarzy się z redukcją zmarszczek, tak zastosowań jest o wiele więcej, a zabiegi z wykorzystaniem botoksu wykonywane są na twarzy m.in. w okolicach oczu, ust oraz na innych partiach ciała.

Toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest w zabiegach medycyny estetycznej w celu zniwelowania niedoskonałości, poprawy mankamentów urody. Znajduje zastosowanie także w leczeniu bruksizmu, nadpotliwości oraz dolegliwości migrenowych.

Czym jest toksyna botulinowa?

Botox jest neuromodulatorem, to substancja mająca wpływ na działanie mięśni. Zatrzymuje uwalnianie neuroprzekaźnika acetylocholiny, odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami. Efektem iniekcji toksyny botulinowej do mięśnia jest spowolnienie jego aktywności. Dzięki rozluźnieniu mięśni zmarszczki mimiczne są zredukowane, a ich powstawanie w przyszłości ograniczone. Usuwanie zmarszczek nie jest jednak trwałe. Z chwilą ustania działania toksyny botulinowej, mięśnie znów zaczynają się kurczyć, czego efektem jest ponowne pojawienie się zmarszczek mimicznych.

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej są bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze jest usuwanie zmarszczek metodą iniekcji, czyli wstrzykiwania podskórnie preparatu zawierającego botoks. Efekt – zmarszczki mimiczne są wygładzone, a skóra jest pełna blasku.

Botox to także sprzymierzeniec w walce z różnymi dolegliwościami, niezwiązanymi z urodą. Są nimi nadpotliwość, bruksizm i migrena – co dokładniej wyjaśnimy w kolejnych akapitach.

Botox w walce z niedoskonałościami

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonywany jest w celu:

 • zredukowania zmarszczek na twarzy: poprzecznych czoła, wokół oczu (zmarszczki te popularnie określa się jako kurze łapki), znajdujących się na grzbiecie nosa, szyi, dekolcie, w okolicach dolnych powiek oczu, ust, brody,
 • podniesienia brwi,
 • wygładzenie skóry,
 • uniesienia kącików ust,
 • korekcji uśmiechu odsłaniającego dziąsła.

Uzyskane efekty zależą od obszaru, który został poddany zabiegowi. Usuwanie zmarszczek umożliwia redukcję nawet głębokich zmian znajdujących się na czole, pozbycie się zmarszczek wokół oczu, ust i podbródka.

Botoks polecany jest w każdym wieku. W przypadku osób młodych toksyna botulinowa może stanowić leczenie profilaktyczne, w momencie pojawienia się zmarszczek mimicznych. Natomiast osobom starszym polecane jest połączenie zabiegów botoksu z terapią stymulującą.

Toksyna botulinowa a leczenie niektórych dolegliwości

Botox wykorzystywany jest do leczenia:

 • bruksizmu,
 • nadmiernej potliwości dłoni, stóp, pach,
 • bólów migrenowych.

Osoby borykające się z wymienionymi powyżej problemami doskonale zdają sobie sprawę, jak trudne jest znalezienie odpowiedniego remedium. W przypadku osób cierpiących na bruksizm polecane jest zakładanie na noc specjalnych nakładek na zęby, aby zapobiec zgrzytaniu. Z kolei najczęstszym sposobem leczenia bólu migrenowego jest stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Nadmierna potliwość to z kolei wstydliwy problem. Pierwszym skojarzeniem z zahamowaniem wydzielania potu jest użycie antyperspirantów. Wszystkie wymienione dolegliwości łączy jedno – możliwość leczenia toksyną botulinową.

Botoks ogranicza pracę gruczołów potowych, dzięki czemu jest skuteczną metodą walki z nadpotliwością. Z kolei zmniejszenie napięcia mięśniowego pomoże pozbyć się bólu migrenowego. Toksyna botulinowa skutecznie ogranicza nadmierną pracę mięśni żwaczy, w efekcie czego może być z powodzeniem stosowana podczas leczenia bruksizmu.

Usuwanie zmarszczek – efekty botoksu

Zabieg medycyny estetycznej może obejmować różne obszary twarzy. Możliwe jest usuwanie zmarszczek znajdujących się na czole, pomiędzy brwiami, wokół oczu, zlikwidowanie bruzd na brodzie, szyi i dekolcie.

Botoks to nie tylko usuwanie zmarszczek, ale zabieg medycyny estetycznej o szerszym działaniu. Po zabiegu uzyskiwany jest efekt wygładzenia skóry. Dzięki temu Twoja cera będzie pełna blasku.

Częstotliwość zabiegów

Zabiegi z botoksem można wykonywać co 10-12 tygodni. Zachowanie tego odstępu czasowego jest bardzo ważne. Wiele osób, gdy tylko pojawi się kolejna zmarszczka, chce natychmiast wykonać następne usuwanie zmarszczek. Botox jest skuteczny, usuwanie zmarszczek nieinwazyjne i niemal natychmiast przynoszące rezultaty, należy jednak pamiętać o jednym – zbyt często wykonywane zabiegi, a także podanie toksyny botulinowej w zbyt dużej dawce pobudzi wytworzenie przeciwciał, które osłabią jej działanie.

Wszelkie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, takie jak usuwanie zmarszczek, redukowanie niedoskonałości należy wykonywać zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Botoks – kiedy widoczne są efekty?

Zabieg medycyny estetycznej przynosi efekty szybko – działanie toksyny widoczne jest nawet po upływie dwóch dni. Na pełne rezultaty działania trzeba będzie jednak poczekać – od dwóch do sześciu miesięcy. Efekt utrzymuje się nawet przez pół roku. W przypadku, gdy zabiegi wykonywane są regularnie, czas ten wydłuża się nawet do 9 miesięcy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Botoks uznawany jest za bezpieczny zabieg medycyny estetycznej. Występują jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania:

 • alergia, uczulenie na składnik, który zawiera preparat,
 • infekcje skóry,
 • niektóre choroby m.in. nowotwory skóry,
 • przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, antybiotyków, leków przeciwkrzepliwych,
 • ciąża i karmienie piersią.

Botox – zalecenia po zabiegu

Botoks nie wymaga okresu rekonwalescencji, dlatego niemal od razu po zabiegu można powrócić do codziennych aktywności. Przez około 5 dni po zabiegu nie wolno ogrzewać miejsca, w którym wstrzykiwany był botox ani zażywać preparatów zawierających magnez.

Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, które powinno zniknąć po upływie około 10 minut. Zasinienia mogą utrzymywać się do kilku dni.

Nie należy obawiać się pojawienia działań niepożądanych. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się skutków ubocznych warto wybrać się na botox do specjalisty, który zadba o prawidłowy przebieg iniekcji.

Botox jest zabiegiem cieszącym od lat niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Redukcja zmarszczek, efekt wygładzenia skóry, pozbycie się dolegliwości, takich jak nadpotliwość, bruksizm, bóle migrenowe to najważniejsze rezultaty zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikuj komentarz