Botoks, czyli toksyna botulinowa, to popularna substancja stosowana w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek mimicznych. Jak długo działa? Jak często wykonywać kolejny zabieg, by było to najbardziej efektywne?

Botoks – jak długo działa?

Toksyna botulinowa, czyli botoks – jak długo działa? Czas działania tej substancji jest uzależniony od wielu czynników, w tym przede wszystkim indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Po iniekcji efekt może się utrzymywać od 3 do 6 miesięcy, u niektórych osób nawet do 8 miesięcy. Co istotne po pierwszym botoksie efekty utrzymują się krócej niż po kolejnym – drugim, trzecim itp.  

Botoks – od kiedy zaczyna działać?

Wśród wielu osób nadal panuje błędne przekonanie, że od razu po iniekcji zobaczą na twarzy ostateczny efekt. Jest to błędne myślenie – pierwsze rezultaty są widoczne po około 3-6 dniach, wówczas można zaobserwować stopniowe osłabienie mięśni. Finalny efekt jest widoczny po 1-2 tygodniach. Zupełnie inaczej działa inna popularna substancja stosowana w medycynie estetycznej. Mowa o kwasie hialuronowym, którego efekty po wstrzyknięciu są widoczne niemal od razu, a pełnym efektem można się cieszyć już po 2-3 dniach od iniekcji. 

Panie często mylą te dwa zabiegi, mówiąc, że ktoś „ma w ustach botoks”, w rzeczywistości usta wypełnia się tylko i wyłącznie kwasem hialuronowym, a botoks służy jedynie do porażenia nadmiernie napinających się mięśni. 

Botoks – jak często robić? 

Przyszła pora, by odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule wpisu, czyli botoks – jak często robić, by uzyskać najlepsze efekty? Warto przestrzegać zalecenia, żeby robić to nie częściej niż raz na 3 miesiące. Rzadko zdarza się, by już po 3 miesiącach była potrzebna kolejna porcja toksyny botulinowej. Ponadto pamiętajmy, że po każdej, kolejnej iniekcji efekty wydłużają się, a wraz z nimi częstotliwość powtarzania zabiegu. 

Botoks – jak często robić – zależy to też w dużej mierze od wieku pacjenta. Gdy do gabinetu przychodzą osoby po 30. roku życia ze zdrową, dobrze nawilżoną skórą i drobnymi zmarszczkami mimicznymi, może się okazać, że wystarczy im jedna iniekcja na rok. Jeśli ktoś nigdy nie robił sobie zastrzyku z botoksem, to nie da się ocenić, jak jego skóra zareaguje na tę substancję. Dopiero obserwacje poczynione po pierwszej iniekcji przyniosą cenne informacje, jak zachowuje się skóra po zabiegu i jak długo utrzymują się na niej efekty rozluźnienia mięśni. 

Nie tylko botoks

Botoks skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne, ale nie jest to jedyny problem, z jakim boryka się skóra – szczególnie dojrzała. To tylko jeden z oznak starzenia się. Posiadaczki skóry dojrzałej większą uwagę powinny poświęcić na domowe zabiegi pielęgnacyjne oraz dostępne w gabinetach wyspecjalizowanych w medycynie estetycznej. Dodatkowe wsparcie w postaci mezoterapii, laseroterapii czy zastrzyków z kwasem hialuronowym znacząco poprawią kondycję skóry, jej jędrność i elastyczność. Niemniej istotne jest także, co ląduje na naszym talerzu. Warto odstawić przetworzoną żywność, używki oraz zrezygnować z częstego opalania się. Poza botoksem, warto także zapoznać się z możliwościami, które dają nam wypełniacze, np. kwasu hialuronowego. Botoks świetnie poradzi sobie ze zlikwidowaniem poziomych zmarszczek na czole, lwiej zmarszczki i kurzych łapek. W przypadku utraty objętości lub na zwiotczałą skórę sięga się po kwas hialuronowy, który wypełni i uniesie skórę. 

Czy działać prewencyjnie?

Toksyna botulinowa rozluźnia mięśnie – czy można zatem zacząć ją stosować zanim pojawią się zmarszczki mimiczne? Swego czasu panowała moda na botoks prewencyjny. Czy to dobre i rozsądne rozwiązanie? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, osoby o bagatej mimice mogą zastosować botoks nawet w wieku 25 lat i nie ma ku temu przeciwwskazań, czasami bowiem mają oni zapisane w genach predyspozycje do bardzo wczesnego występowania zmarszczek mimicznych lub ich styl życia sprawia, że problem ten pojawia się znacznie szybciej. U osób młodych z pierwszymi zmarszczkami, które nie mają wyostrzonej mimiki zanim ostrzyknie się pierwszym botoksem proponujemy skorzystać z innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. laseroterapii czy innych preparatów, pobudzających skórę do regeneracji. Każda osoba ze stolicy Małopolski, która rozważa botox w Krakowie i chce przed pierwszą iniekcją zasięgnąć porady u ekspertów, zachęcamy do zapisania się na wizytę do Instytutu Piękna Bielenda. Nasza kompetentna kadra rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na pytania o toksynę botulinową lub inne alternatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikuj komentarz