Jak ultradźwięki działają na skórę?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających uzyskać elastyczną i miękką skórę. Od zwykłych kremów, przez iniekcje, a nawet operacje plastyczne. Sposobem na walkę ze zmarszczkami i niedoskonałościami, który ostatnio zyskuje na popularności jest wykorzystanie ultradźwięków w walce z procesami starzenia się skóry.

W medycynie i lecznictwie znane są już one od połowy XX wieku, a obecnie znajdują one coraz to więcej zastosowań np. w fizjoterapii czy kosmetologii. Nie tylko ich działanie daje znakomite efekty, ale same zabiegi są bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne.

Peeling, ultradźwięki,Kobieta u kosmetyczki

Ultradźwięki to fale mechaniczne poruszające się w określonym ośrodku z różną częstotliwością. W kosmetyce najczęściej stosowaną dawką są częstotliwości od 1-3 MHz. Wyższe zakresy stosowane są w zabiegach w okolicy twarzy, a niższe stosuje się na całe ciało, ponieważ docierają one do głębszych tkanek. Zabiegi z ich wykorzystaniem polegają na wprowadzeniu składników aktywnych w skórę za pomocą drgań, które są inicjowane ultradźwiękami, co pozwala na głębokie wprowadzenie preparatu. Po zaaplikowaniu odpowiedniej ampułki w zależności od rodzaju skóry, zostaje ona wprowadzana poprzez drgania przy pomocy urządzenia z metalową głowica. Ultradźwięki pobudzają komórki do metabolizmu i regeneracji- oddziałują nie tylko na warstwę rogową, ale również na głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu zwiększa się synteza kolagenu i elastyny, a skóra wygląda na wygładzoną.

Na podobnej zasadzie działa również peeling kawitacyjny. Polega on na naniesieniu na skórę twarzy cieczy, która pod wpływem fali ultradźwiękowej tworzy pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które następnie pękają, oczyszczając przy tym naskórek. Zabieg ten nie tylko usuwa zaskórniki, zwęża pory i działa antybakteryjnie, ale również wpływa na zmniejszenie blizn czy rozjaśnienie przebarwień, dzięki zmniejszeniu poziomu melaniny w tkankach skóry.

Ultradźwięki nie tylko świetnie wpływają na stan skóry twarzy, ale również pomagają w walce z cellulitem. Przyspieszają  metabolizm i procesy rozpadu komórek tłuszczowych, dzięki czemu sukcesywnie ich ubywa. Ponadto poprawiają krążenie i ukrwienie skóry, co sprawia że staje się ona jędrna i elastyczna. Równie dobrze radzą sobie one z rozstępami oraz zmarszczkami.

W naszym Instytucie Piękna wykorzystujemy lecznicze działanie ultradźwięków między innymi podczas zabiegów peelingu kawitacyjnego czy liposhock, sprawiając że są one całkowicie bezbolesne i bezpieczne.