Blefaroplastyka – operacyjna plastyka powiek

Skóra na powiekach z biegiem czasu traci swoją elastyczność, przez co nasza twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Naprzeciw wychodzi nam zabieg blefaroplastyki, który polega na chirurgicznej korekcie opadających powiek.

Blefaroplastyka nie tylko pozwala pozbyć się zbędnych fragmentów skóry, ale również uciążliwych przepuklin tłuszczonych, inaczej znanych jako worki. Opadające powieki nie tylko wpływają na nasz wygląd, ale również mogą oddziaływać na nasze zdrowie. Powieki, które wymagają operacji plastycznej mogą powodować tzw. widzenie boczne albo też uszkodzenia obwodowe, które mogą być przyczyną zaburzeń widzenia.

blefaroplastyka powiek

Typowy zabieg blefaroplastyki polega na wykonaniu cięcia w bruździe powiekowej, czyli w naturalnym załamaniu powieki. Czasami linie te, wychodzą poza kąt zewnętrzny oka, ale nadal są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek, które dzięki zabiegowi korekcji zostają częściowo lub całkowicie wygładzone. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, przez co pozostała część tkanki zostaje napięta i wygląda na bardziej elastyczną. Podczas zabiegu odtwarzany jest również naturalne załamanie powiek, tak aby wygląd oka był naturalny. Cięcia są zszywane za pomocą bardzo cienkich szwów, które najczęściej umieszczone są w zmarszczce powieki górnej lub na powiece dolnej tuż pod rzęsami, dzięki czemu powstałe blizny są niemal niewidoczne, a sam opatrunek zakładany jest tylko na powieki i zdejmowany na drugi dzień. Cały zabieg trwa zazwyczaj około jedną godzinę.

Szwy po zdejmowane są zazwyczaj po 7 lub 10 dniach. Po zabiegu zalecane jest stosowanie maści wspomagających gojenie się ran lub antybiotyków. Proces regeneracji przebiega stopniowo, więc wygląd powiek może stopniowo ulegać zmianie. W pierwszych dniach po zabiegu należy się oszczędzać- unikać słońca oraz klimatyzacji, tak aby nie podrażnić powiek, powstrzymać się od nakładania makijażu, przynajmniej przez dwa tygodnie oraz przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza.

Blefaroplastyka powiek dedykowana jest osobom, które cierpią z powodu asymetrii oczu, przepuklin tłuszczowych czy nadmiaru wiotkiej skóry, utrudniającej swobodne widzenie lub wyglądającej nieestetycznie. Efekty utrzymują się przez wiele lat sprawiając, że oko jak i cała twarz wydaje się młodsza i bardziej elastyczna. Zabieg ten ponadto można powtarzać. Najczęściej poddają się jemu osoby po 35 roku życia. Zabieg ten nie tylko sprawia że wyglądamy lepiej, ale również czujemy się lepiej. Pomaga pozbyć się kompleksów i odzyskać pewność siebie.